startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Detský zápal ucha

line

poradna - zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Väčšina detí prekoná do 3 rokov veku aspoň jeden zápal ucha, presnejšie zápal stredného ucha. Ten patrí k najčastejším detským ochoreniam hneď po bežnom prechladnutí. V dnešnom článku ponúkame odpovede na najbežnejšie otázky k tejto téme.
detske ucho1. Prečo moje dieťa dostáva ušnú infekciu?

Keď dieťa prechladne, zablokujú sa mu eustachove trubice a priestor medzi ušným bubienkom a eustachovou trubicou sa vyplní tekutinou, ktorá vyvoláva bolestivý tlak na bubienok, ktorý sa rýchlo stáva živnou pôdou pre baktérie.

2. Ako poznám, že moje dieťa trpí ušnou infekciou?

Ak dieťa poťahuje nosom, začne sa sťažovať na pretrvávajúci tlak v uchu a má zvýšenú teplotu, je pravdepodobné, že príčinou komplikácií je ušný zápal.

Bolesť ucha sa často prejaví počas jedla, kedy môže komplikovať prežúvanie alebo v noci, keď v ľahu zvyšuje tlak na ušný bubienok. Dieťa je otrávené, niekedy zle počuje, ťahá si uši, nechutí mu jesť a z boľavého ucha občas vyteká tekutina.

3. Aký je najbežnejší liečebný postup?

Po základnom vyšetrení detský lekár pravdepodobne predpíše dieťaťu 10 dňové antibiotikum. Po jeho užití sa bolestivé príznaky zápalu obyčajne do dvoch dní stratia. Niektorí detskí lekári volia konzervatívnejšiu liečbu a nepredpisujú antibiotiká deťom s miernym zápalom stredného ucha, ktorý sa obyčajne po niekoľkých dňoch sám stratí.

4. Ako môžem dieťaťu uľaviť od bolesti v domácej starostlivosti?

Dieťaťu môžete pomôcť podaním analgetika, ktoré neobsahuje acilpirín (ibuprofen). Správne dávkovanie určí ošetrujúci lekár. Ak nemáte po ruke žiadne lieky, môžete mu na ucho priložiť teplý obklad a na noc mu pridať ešte jeden vankúš, aby jeho hlava bola vyššie ako zbytok tela.

5. Čo robiť v prípade, že dieťa opakovane trpí zápalom stredného ucha?

Deti, ktoré mávajú časté zápaly ucha (niekedy až 4-krát počas 6 mesiacov), môžu mať neskôr problémy so sluchom a tým pádom aj problémy s osvojovaním reči. Bývajú im predpisované antibiotiká, ktoré majú pôsobiť protizápalovo. V akútnych prípadoch je rodičom odporúčaný chirurgický zákrok, pri ktorom sa do ušného bubienka zavedie miniatúrna trubica, ktorá má prevzdušňovať stredné ucho a predchádzať tak častým zápalom. Táto trubica obyčajne po 6 až 18 mesiacoch sama vypadne.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 24.01.2007: admin, Diskusia k článku "Detský zápal ucha"
rightend