startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Deti pri vode - II. časť

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pobyt na pláži, pri jazere alebo rybníku patrí v horúcich letných dňoch k najobľúbenejším spôsobom ako sa schladiť. Voda, rovnako ako všetky živly, vie byť dobrý sluha ale zlý pán a obzvlášť pre malé deti pri vode. Preto si v dnešnom článku povieme niečo o tom, ako sa pri vode postarať o ich maximálnu bezpečnosť.

v aquaparkuVštepujte dieťaťu pravidlá bezpečnosti pri vode

Je dôležité vštepiť deťom pravidlá bezpečného správania sa pri vodných nádržiach, alebo pri bazéne. Netreba sa spoliehať nato, že úspešne absolvovali plavecký kurz. Ak je pri bazéne niekoľko rodín spolu, skupina detí by mala vždy mať niekoho, kto na ňu dohliada. Pre prípad núdze je dobré naučiť sa dýchanie z úst do úst a mať vždy po ruke mobil s rýchlou voľbou integrovaného záchranného systému 112. Týmto spôsobom dokážete v krízovej situácii získať cenné sekundy. Po kúpaní vo vani, alebo bazéne je vhodné sa presvedčiť, že s dieťaťom "vyšli" z vane aj všetky jeho hračky. Častou príčinou utopenia totiž býva naťahovanie dieťaťa za obľúbenou hračkou, ktorá zostala vo vani či v bazéne.

Opatrnosti nie je dosť ani po kúpacej sezóne. Igelitové pokrývky bazénu nie sú najšťastnejším riešením, deti po nich často skúšajú chodiť a pri tom môžu spadnúť pod hladinu, uviaznuť pod krytom, či zamotať sa do neho.

Plávanie v jazerách a rybníkoch

Naučte deti aby sa v prírodných vodných nádržiach nikdy nekúpali osamote. Dbajte nato, aby dieťa pochopilo rozdiel medzi kúpaním v bázene, v rybníku, v jazere alebo v mori.
  • Nenechajte dieťa kúpať sa v jazere bez dozoru. Dno jazera býva obyčajne plytkejšie pri brehu a ďalej od brehu strmo klesá dolu.
  • Dno jazera a rybníka obyčajne býva posiate ostrými kameňmi, odpadkami a rozbitým sklom.
  • Presvedčte sa, že dieťa pri kúpaní v prírodnej vodnej nádrži m8 na nohách topánky do vody, alebo neoprenové ponožky. Vyhýbajte sa vodným nádržiam s bohatou vegetáciou, do ktorej sa dieťa môže zamotať.

Kúpanie na pláži

  • Naučte dieťa, že na pláži sa má kúpať len v prítomnosti plavčíka. Deti ani dospelí by sa nemali kúpať v blizkosti móla ani vyčnievajúcich pilierov. Nečakaná vlna by ich mohla pekne pootĺkať.
  • Na rozdiel od pokojnej hladiny domáceho bazénu, vo vode na pláži sa môžu schovávať spodné prúdy a príliv. Pri príchode na pláž si preto dôkladne preštudujte všetky pokyny a sledujte počasie.
  • Naučte dieťa, že ak ho zachytí spodný prúd, má sa usilovať plávať paralelne k brehu, šľapať vodu a volať o pomoc.
  • Poučte dieťa, že sa vo vode má vyhýbať medúzam a morským ježkom a že má po popŕhlení alebo pobodaní vyhľadať pomoc.
  • Naučte dieťa, že pri náhlom zhoršení počasia má okamžite výjsť z vody.

Plávanie v aquaparku

Aquaparky ponúkajú svojim návštevníkom veľa najrôznejších príležitostí na rozptýlenie a zábavu. Ani tu však netreba zabúdať na bezpečnosť. Pred vstupom do vybraného bazénu si preto dôkladne prečítajte všetky informačné tabule a dodržujte na nich uvedené pokyny. (Veľa vodných atrakcií je prístupných až po dovŕšení určitého veku či dosiahnutí povinnej výšky, váhy alebo dobrého zdravotného stavu.)

Hra vo vode je dôležitou súčasťou zdravého detského vývoja a pri dodržaní základných bezpečnostných pravidiel sa môže stať zdrojom nejednej príjemne strávenej chvíle v spoločnosti rodiny či priateľov.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 20.07.2007: admin, Diskusia k článku "Deti pri vode - II. časť"
rightend