startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Deti pri vode - I. časť

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pobyt na pláži, pri jazere alebo rybníku patrí v horúcich letných dňoch k najobľúbenejším spôsobom ako sa schladiť. Voda, rovnako ako všetky živly, vie byť dobrý sluha ale zlý pán a obzvlášť pre malé deti pri vode. Preto si v dnešnom článku povieme niečo o tom, ako sa pri vode postarať o ich maximálnu bezpečnosť.
dieta v bazeneDeti pri vode potrebujú nepretržitý dohľad. Bez ohľadu nato, či sa kúpu doma vo vani, na dvore v nafukovacom bazéne, na pláži alebo v prírodnej vodnej nádrži.

K nehode počas kúpania sú mimoriadne náchylné malé deti, ktoré sa možu utopiť už v menej ako 6 centimetrovej vodnej hladine a nehoda môže nastať aj na tých najmenej pravdepodobných miestach: v kuchynskom umývadle, vo vedre, v nafukovacom bazéne alebo veľkej kaluži na dvore.

Naučiť dieťa plávať preto nikdy nie je na škodu. Ak Vaše dieťa už chodí do školy, pravdepodobne absolvuje plavecký kurz v škole. Ani po jeho zvládnutí však netreba brať dohľad nad dieťaťom pri vode na ľahkú váhu.

Rovnako je dobrý nápad zvážiť kúpu kvalitnej záchrannej plávacej vesty. Dieťa by si ju malo vyskúšať či mu dobre sedí. Deti mladšie ako 5 rokov by mali mať vestu s viazaním medzi nohami a pevným golierom, ktorý dieťaťu udrží hlavu nad hladinou. Rôzne nafukovacie vesty a nafukovacie náramenníky nie sú dostatočnou poistkou pred utopením.

Kúpanie doma alebo pri bazéne

Kúpeľňa je pre dieťa miestom plným nástrah, preto by ste svoje dieťa nemali v žiadnom prípade nechávať vo vani bez dozoru a to ani na malú chvíľu. Všetky elektrické sušiče a ohrievacie telesá by mali byť vypnuté a pokiaľ je to možné, v dostatočnej vzdialenosti od vane či sprchovacieho kúta, v ktorom sa kúpete. Pre malé deti je veľmi nebezpečná aj horúca voda. Len 3 sekundy kontaktu s vriacou vodou môžu malému dieťaťu spôsobiť popáleniny 3. stupňa. Preto ak používate termostat, nastavte ohrievanie vody na bezpečných 49 stupňov celzia a pred kúpaním teplotu vody vždy skontrolujte na zápästí ruky.

Vírivý kúpeľ

Vyhrievaný bazén alebo vírivka je ďalší dôvod k zvýšenej opatrnosti a obozretnosti. Pre dospelých je vodný kúpeľ vo vírivke vítaným rozptýleními, ale detský organizmus sa v ňom veľmi ľahko môže prehriať.

Ak sa bazén alebo vírivá vaňa nachádza na dvore, mala by mať ochrannú bariéru, ktoré spĺňa nasledujúce parametre:
  • Výška ochrannej bariéry by mala byť aspoň 130 cm s povrchom, ktorý neumožnuje pridržanie a vyšplhanie sa na ňu.
  • Rozostup medzi jednotlivými lištami bariéry by nemal byť väčší ako 130 milimetrov, aby sa cez ne dieťa nemohlo pretlačiť a pri reťazovej bariére by odstup medzi jednotlivými reťazami nemal prekročiť 50 milimetrov.
  • Vstupná brána v bari0re by mala byť samozatváracia so zámkom umiestneným mimo dosah detí.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 19.07.2007: admin, Diskusia k článku "Deti pri vode - I. časť"
rightend