startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Deti a zvieratá

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V druhom roku života začína dieťa rozlišovať veci pohyblivé a nepohyblivé. Zbadá rozdiely medzi vozidlami a zvieratami, rozoznáva mačku od psa. Keď sa mu niekto priplichtí pod nohy, malý „pozorovateľ“ sa ihneď pustí do skúmania. Chmatne psíka za chvost, mačku šklbne za uši, papagája stíska a to všetko zo samej lásky a túžby po novom.
dieta a pesDieťa sa v tomto veku ešte nevie vžiť do situácie iných. So zvieratkom zaobchádza práve tak ako s macíkom, ktorého nesmierne ľúbi. Pre domáce zvieratká nie je vždy príjemné užívať si malých ukrutníkov.

Ak máte zvieratko doma

Z hygienických dôvodov majú dospelí oprávnené pochybnosti. Ak žijú malé deti pod jednou strechou so zvieratkami, rodičia musia dbať o čistotu dvojnásobne. Preto radšej s domácim maznáčikom počkajte, kým bude vaše dieťa rozumnejšie a bude mať zo štvornohého kamaráta viac.

Ak psíka, mačičku alebo iné zvieratko už doma máte, učte deti zodpovednosti. Psíka nekupujeme na týždeň, alebo na mesiac. U psa býva po krátkej dobe problém s venčením, u ostatných zvieratiek s upratovaním a so všetkým, čo so starostlivosťou o zvieratko súvisí. Zvážte koľko času starostlivosť zaberie a podľa toho sa rozhodnite, či zvieratko kúpite, alebo nie.

Strach zo zvieraťa

Nejeden človek má zo zvieraťa strach. Obyčajne sa spája so zlou spomienkou z detstva a tá častokrát pretrváva až do dospelosti. Je úlohou rodiča naučiť dieťa nebáť sa zvierat. Zároveň ho však chrániť, aby svojou nešikovnosťou nevyvolalo nebezpečnú situáciu. Počet úrazov v predškolskom veku je obzvlášť vysoký.

Namiesto strachu vzbuďte v dieťati rešpekt pred tvorom, ktorý je pomocníkom človeka. Poučte ho, že pes breše, lebo chce „povedať dobrý deň“, ale pohladiť ho môže iba panička. A vzápätí sa dieťa so psom lúči: „Dovidenia, milý Dunčo, my ti nič neurobíme.” A dieťa má o čom premýšľať. Možno sa bude hrať na psa, bude brechať a chodiť po štyroch, ale potom ho musí jeho panička prijať a pohladiť.

Ak sa rozhodnete zvieratko kúpiť

Ak sa predsa len rozhodnete zvieratko kúpiť, zadovážte si ho od spoľahlivého chovateľa. Navštevujte s ním pravidelne veterinára a nechajte ho zaočkovať. Zdravotný stav zvieraťa je v dôsledku vášho dieťaťa dôležitý. Dávajte pozor, aby zvieratko neprišlo do kontaktu so zvieratami, ktoré by mohli prenášať choroby. Dohliadnite na to, aby si vaše deti vždy po tom, ako chytali zviera, umyli ruky.

Ak sa zvieratko stane vaším spoločníkom, zabezpečte mu tiché a pohodlné miesto. Nemalo by spávať s vašimi deťmi. Veď cez deň si ho určite užijú dosť.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 03.06.2008: admin, Diskusia k článku "Deti a zvieratá"
rightend