startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Deti a štíkútka

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Štikútku pozná určite každý. Nielen z počutia ale aj z vlastnej "skúsenosti". Majú sa však rodičia znepokovať, ak sa štikútka objaví u niekoľkomesačného babätka? V dnešnom článku prinášame informácie o príčinách vzniku štikútky, ako aj rady ako jej predchádzať.
odgrgnutieŠtikútka je neškodný neduh tráviacej sústavy, ktorý sa môže prejaviť v každom veku, dokonca už počas vnútromaternicového vývoja. Spôsobuje ju mimovoľné sťahovanie bránice svalu, ktorý oddeľuje orgány hrudného koša a brucha. Tento sval sa pri dýchaní dvíha a klesá. Štikútka len málokedy býva bolestivá a nie je ani príznakom vážnejších zdravotných komplikácií. Napriek tomu môže byť znepokojujúcou udalosťou.

Pozorujte frekvenciu štikútky svojho dieťaťa. Čo je najčastejším spúšťačom štikútky? Objavuje sa počas kŕmenia alebo krátko po ňom? Nie je to nič nezvyčajné, keďže bránica sa nachádza v tesnej blízkosti žalúdka.

V prípade, že sa štikútka objavuje po kŕmení, môžete na jej elimináciu vyskúšať niektorý z nasledujúcich postupov:

Kŕmte dieťa dvakrát častejšie polovičnou dávkou. Jednou z príčin štikútky môže byť aj preplnený žalúdok. V prípade, že sa rozhodnete pre dojčenie, robte počas neho častejšie prestávky a nechajte dieťa častejšie odgrgnúť.

Snažte sa pri dojčení obmedziť množstvo vzduchu, ktoré dieťa prehĺtne. Pri rýchlom kŕmení dieťa obvykle nasaje viac vzduchu ako mlieka. Pred dojčením sa presvedčte, že sa dieťa dostatočne prisalo po obvode celého prstného dvorca. Len bradavka na jazyku nestačí.

Neustávajúca štikútka môže byť zapríčinená aj gatroezofageálnym refluxom (žalúdkovo-pažerákovým spätným tokom), ktorý patrí medzi bežné a väčšinou prechodné neduhy. Pri refluxe sa časť potravy vracia do pažeráka a spôsobuje tak bolesť často doprevádzanú štikútkou. K ďalším príznakom refluxu patrí nočné budenie, bolesti brucha po kŕmení, zvracanie a vypľúvanie. Pri podozrení na reflux by ste mali bezodkladne vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 23.07.2007: admin, Diskusia k článku "Deti a štíkútka"