startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Deti a škrípanie zubami

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pri pohľade na sladko spiace batoľa sa môže celkom ľahko stať, že idylický dojem naruší zatínanie či škrípanie zúbkami (odborne bruxizmus). Niekedy doprevádzané aj povzdychom. Tejto poruche podľa štatistík zodpovedá každé tretie z desiatich detí v období do 5. roku života.
detsky spanokAj keď sa vykonalo veľa rôznych štúdií, jednoznačná príčina bruxizmu u detí nie je zatiaľ známa. Niekedy může byť príčinou chybné postavenie horného a dolného radu zubov, alebo je to reakcia na bolesť stredného ucha alebo prerezávajúce sa zúbky. Väčšina detí z tohto „zlozvkyku“ vyrastie.

Iným častým dôvodom bruxizmu najmä v staršom školskom veku môže byť hyperaktivita, stres, strach z písomky, úzkosť z dôležitej významnej zmeny vo svojom okolí (nový učiteľ v škole, neposedný mladší súrodenec).

Škrípanie zubami za normálnych okolností dieťaťu neškodí, výnimočne môžu byť následkom tohto zvozvyku bolesti hlavy, alebo uší.

Nech už sú príčiny škrípania zubami akékoľvek, môžeme mu predísť tak, že dieťa naučíme ako sa pred spaním uvoľniť. Kúpeľ alebo teplá sprcha sú dobrou voľbou pre prípad, že sa vášmu dieťaťu ťažko zaspáva. Dobrým receptom na upokojenie je aj relaxačná hudba, liečba svetlom alebo aromaterapia.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 06.03.2009: admin, Diskusia k článku "Deti a škrípanie zubami"
rightend