startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Deti a mobilný telefón

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Mobilné telefonovanie radikálne zmenilo spôsob modernej komunikácie a vďaka novým možnostiam sú mobilné telefóny stále populárnejšie. Rovnako ako si už dnes len ťažko vieme predstaviť život bez televízora, aj mobily sa stanú neoddeliteľnou súčasťou života našich detí. Sú pre nich mobilné telefóny naozaj bezpečné?
dieta s mobilomAj keď väčšina lekárskych štúdií nedokázala priamu súvislosť medzi vznikom nádorových ochorení mozgu a používaním mobilného telefónu, musíme zohľadniť, že mobilné telefóny prenikli medzi širokú verejnosť v podstate až koncom 90. rokov minulého storočia.

V súčasnej dobe sa začínajú v zámorí zverejňovať prvé štúdie, ktoré naznačujú zvýšenie pravdepodobnosti výskytu nádorových ochorení alebo nervových porúch vyvolaných žiarením z mobilných telefónnych prístrojov. Vo Veľkej Británii sa pripravuje aj ďalší rozsiahly, štátom podporovaný prieskum, na ktorého výsledky si však budeme musieť ešte nejaký čas počkať.

Vo všeobecnosti však možno potvrdiť, že odborníci na detské zdravie nedoporučujú používanie mobilného telefónu osobám mladším ako 16 rokov. Na svetovom trhu sa však aj napriek tomu nedávno objavili mobily pre deti od 4 do 10 rokov. Väčšina telekomunikačných operátorov však podobné marketingové ťahy považuje za nešťastné a nezodpovedné.

Napriek tomu existuje spôsob ako používať mobilný telefón tak, aby sa čo najviac zredukoval vplyn na zdravie rodičov a ich deti. Snáď nebude na škodu malé vysvetlenie funkčného príncípu mobilných telefónnych aparátov.

Mobilné telefóny sú navrhnuté tak, aby boli schopné prenášať rádiové vlny všetkými smermi. To znamená, že počas telefonovania smeruje časť týchto rádiových vĺn aj smerom k hlave telefonujúceho. Preniká do tkaniva a zvyšuje tak množstvo energie, ktoré produkuje už samo telo pri metabolizme.

Ak mobilný telefón používate dlhšiu dobu, ktorú predstavuje napríklad už 6 minútový hovor, možete v časti hlavy pocítiť prehriatie. Našli sa dokonca aj telefonujúci, ktorí po dlhých telefonátoch pociťovali výrazné bolesti hlavy.

A teraz si predstavme hlavu dieťaťa, ktorá je v porovnaní s hlavou dospelého človeka podstatne menšia, jemnejšia a teda aj prenikanie radiového žiarenia je podstatne intenzívnejśie. Samozrejme, existujú aj aparáty s obmedzeným vyžarovaním, ale aj napriek tomu sa nedajú zdravotné riziká celkom vylúčiť.

Preto skôr ako sa vyberiete kúpiť prvý mobilný telefón pre svoje dieťa, dôkladne zvážte všetky plusy a mínusy.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 05.03.2009: admin, Diskusia k článku "Deti a mobilný telefón"
rightend