startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Deti a mliečny cukor

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Väčšina detí pije mlieko bez problémov. V poslednej dobe však pribúda detí, ktorým už od najútlejšieho veku dokáže malý pohár mlieka spôsobiť veľké bolesti brucha. Príčinou je laktóza, hlavná sacharidová zložka mlieka i mnohých mliečných výrobkov.

chlapec pije mliekoPríčina

Za normálnych okolností sa v tenkom čreve nachádza laktačný enzým, ktorého úlohou je štiepiť zložité cukry na jednoduché. Keď tento enzým v tráviacej sústave chýba, stáva sa takýto človek intolerantný voči mliečnemu cukru.

Symptómy

Bez laktínu, ktorý mliečny cukor rozkladá na jednoduché cukry, má intolerantný jedinec aj po použití malého množstva mlieka problémy s trávením, ktoré sa možu prejaviť nafukovaním, bolesťami brucha, plynatosťou a v krajnom prípade aj hnačkou.

Existujú tri spôsoby diagnostiky intolerancie na mliečny cukor:
  • Domáce testovanie - jednoducho skúste na niekoľko dní vylúčiť všetky mliečne výrobky a sledujte, či sa dieťaťu zlepšilo trávenie. Po nejakom čase mu skúste ponúknuť pohár mlieka a sledujte, či sa príznaky nevoľnosti nevrátia. Ak je výsledok pozitívny, vyhľadajte pomoc u praktického lekára.
  • Praktický lekár môže, ak je to potrebné, vykonať skúšku prítomnosti vodíka v dychu dieťaťa. Ak je po konzumácii mliečných výrobkov v tráviacej sústave prítomný vodík, je na príčine práve mliečny cukor.
  • Jednoduchý test prítomnosti cukru v krvi je pre praktického lekára jednoznačným dôkazom netolerancie organizmu voči mliečnemu cukru. Ak sa hladina laktózy v krvi nezmení ani po konzumácii laktózy, testovaná osoba je pravdepodobne intolerantná voči mliečnemu cukru.
Aj keď na neznášanlivosť mliečneho cukru neexistuje žiadna „instantná“ liečba, môžete ju celkom uspokojivo držať „na uzde“ starostlivým výberom potravín. Ľudia s miernou formou netolerancie mliečneho cukru môžu konzumovať obmedzené množstvo mliečnych výrobkov. Ťažšie stavy si vyžadujú úplné vylúčenie mlieka zo stravy. Jeho náhradou je obyčajne sójové mlieko. Rovanko existujú aj kvapky a tabletky, ktoré po pridaní do mlieka umožňujú ľahšie strávenie mliečneho cukru. Okrem tradičných potravín s obsahom mliečneho cukru akými sú mlieko, jogurt, zmrzlina, syr alebo maslo, sú jeho zdrojom napríklad aj čokoláda alebo niektoré druhy pečiva.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 26.03.2009: admin, Diskusia k článku "Deti a mliečny cukor"
rightend