startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ďalšie tehotenstvo

line

tehotenstvo a pôrod
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Moje spomienky na rána strávené nad toaletnou misou boli ešte celkom čerstvé, keď som zistila, že som znova tehotná. Ešte skôr ako ma ranná nevoľnosť znova dostala na kolená, uvedomila som si, že rozkvitám. Tehotenská nevoľnosť ma už natoľko nešokovala. Pri prvom dieťati som sa po každej ”príhode” schúlila na niekoľko minút pod perinu, teraz som už po chvíli s nadšením mohla nakŕmiť svojho dvojročného synčeka. Už som vedela, ktoré potraviny si môžem bez rizika užiť, a ktorým je lepšie vyhnúť sa.
tehotenstvo_05Ďalšie tehotenstvo už nie je natoľko naplnené vzrušujúcimi očakávaniami ako to prvé, možno je v ňom značná miera istoty. Prvé tehotenstvo zmení svalový tonus maternice a panvy a to je podstatná príprava pre ďalšie dôležité zmeny:

Bruško, ktoré sa pri prvom tehotenstve zväčšovalo len veľmi pomaly, teraz rastie ”ako z vody” a môže sa celkom dobre stať, že číslu, ktoré Vám ukáže váha v ambulancii gynekológa, nebudete chcieť uveriť.

Tento optický klam má svoje biologické vysvetlenie. Vaše brušné svalstvo je od posledného pôrodu dosť voľné a to aj vtedy, keď sa subjektívne cítite v poriadku. Vaša maternica je preto voľnejšia a nižšie položená, takže môže mierne tlačiť na panvu. Tento tlak má potom ”na svedomí” častejšie návštevy toalety. Zintenzívnenie najčastejších tehotenských ťažkostí si neraz mamičky v druhom tehotenstve spôsobujú neprimeranou fyzickou námahou počas dňa.

Samozrejme, že zvýšená miera bolesti sa podpíše na celkovom psychickom a fyzickom stave mamičky, obzvlášť v prípade, keď jej prvorodený syn či dcéra veľa nočného pokoja nedoprajú. Ak ste už pri prvom pôrode prežívali veľké zdravotné komplikácie, je veľmi pravdepodobné, že aspoň niektoré z nich sa objavia znova.

Ak pri prvom tehotenstve platilo, že ste pri každej rannej šálke nariekali, ako ťažko sa vám spalo v nezvyklej polohe, dnes ste už na podobné situácie lepšie pripravená a dokážete si v nich nájsť príslovečný lúč svetla prenikajúci cez husté mraky tehotenských ťažkostí.

Aj keď sa na druhýkrát menej zaujímate o každý pohyb svojho tela a viete, čo môžete čakať, môže sa pokojne stať, že prvé ”kopnutie” pocítite už o mesiac skôr ako pri prvom tehotenstve. Po samotný druhý pôrod Vás nesprevádza nič neobvyklé, ale určite si všimnete niekoľko menších zmien. Môže sa stať, že pocítite falošné kontrakcie, ale na druhej strane existuje menšia pravdepodobnosť, že pri druhom pôrode dôjde k natrhnutiu vagíny alebo hrádze.

Vo všeobecnosti platí, že druhé pôrody bývajú skoro o polovicu rýchlejšie ako pôrody prvé. U prvorodičiek trvá prvá doba pôrodu približne desať až dvanásť hodín, no u druhorodičiek môže byť táto doba podstatne kratšia. I samotný priebeh pôrodu je rýchlejší.

Najťažšie a zároveň najzaujímavejšie na tehotenstve a rodičovstve je naučiť sa využívať možnosti, ktoré sa na jeho intenzívnom prežívaní podieľajú a nenechať sa vyviesť z miery drobnosťami. Žiadny rodič učený z neba nespadol. Každý má dostatok času a príložitostí na to, aby sa naučil všetko potrebné.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 25.02.2008: admin, Diskusia k článku "Ďalšie tehotenstvo"