startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Čo nejesť počas tehotenstva

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Tehotenstvo je obdobie, kedy by si budúca mamička mala na seba dávať pozor v mnohých ohľadoch. Jedným z nich je aj každodenné stravovanie. Bezpečné skladovanie a príprava potravín sú dobrým predpokladom zdravého vývoja plodu ale aj nekomplikovaného pôrodu.

sushiPotraviny, ktorým sa počas tehotenstva vyhýbať

Surové mäso ako napríklad suši, dary mora, nedovarená bravčovina a surové vajíčka, majonéz či doma vyrobená zmrzlinu kvôli možnej kontaminácii koliformnou baktériou, toxoplazmózov alebo salmonelou.

Mäkké syry ako feta, brie, camembert alebo niva, ktoré môžu obsahovať škodlivé baktérie.

Ryby, ktoré môžu obsahovať zvýšenú hladinu ortuti v mastných tkanivách. Medzi takéto ryby patria kráľovská makrela alebo tuniak či žralok. Nadmerný obsah ortuti v strave budúcej mamičky môže dieťaťu po pôrode spôsobiť poruchy vo vývoji (ťažkosti s osvojením reči, či motorickými schopnosťami).

Ryby s vysokým obsahom priemyselných škodlivín v mastných tkanivách ako sú losos, šťuka pstruh. Škodlivé látky viazané v tkanivách týchto rýb môžu dieťaťu spôsobiť poruchy zraku a problémy s pamäťou či sústredením.

Jedlá, pri ktorých treba byť obozretný

Jedlá v sieťach rýchleho stravovania môžu spôsobiť otravu známu ako listerióza, ktorá je obzvlášť nebezpečná pre vyvíjajúci sa plod. Každé rýchle jedlo by pred konzumáciov malo prejsť teplotou 165 stupňov celzia, vrátane párkov v rožku, aby bolo absolútne bezpečné.

Minimalizujte množstvo pečene v potrave. Jej vysoký obsah vitamínu A môže zvýšiť pravdepodobnosť pošokenia plodu a kedže tento vitamín už telo tehotnej matky príjma v prenatálnych vitamínoch, je lepšie neriskovať.

Konzumácia umelých sladidiel. Aj keď žiadna štúdia doposiaľ jednoznačne nepotvrdila ich škodlivé učinky na vyvíjajúci sa plod, radšej tieto sladidlá nahradťe čerstvým ovocím a zeleninou a vhodnou minerálnou vodou.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 14.02.2007: admin, Diskusia k článku "Čo nejesť počas tehotenstva"
rightend