startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Čo by ste mali vedieť o puberte

line

dospievanie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Puberta je zvláštne slovo, ale čo v skutočnosti znamená? Vo všeobecnosti je to označenie životnej etapy, kedy ľudské telo a psychika prechádza obrovskými zmenami. Ľudské telo rastie rýchlejšie ako kedykoľvek predtým (s výnimkou raného detstva). Na rozdiel od tohto obdobia už nenosíme plienky a nehrkáme hrkálkami.
teenagerPuberta vie byť jazda z poriadne prudkého kopca a tak nie je na škodu povedať si o nej niečo ešte skôr, ako vypukne. Pravda je taká, že sa jej nevyhne nikto ani chlapci ani dievčatá, milovníci hip-hopu ani Bacha. Všetci bez rozdielu si budú musieť svoju čašu blenu vypiť až do dna a neexistuje žiadny zaručený recept na rýchlu a bezbolestnú jazdu touto etapou ľudského života.

Puberta sa začína obyčajne medzi 8. - 13. rokom života u dievčat a 10. - 15. rokom u chlapcov, niekedy o niečo skôr či neskôr. Pri puberte má každý svoj vlastný cestovný plán, takže niektorí vyzerajú stále ako deti a iní majú zrazu akosi dospelejší výraz. Mozog začne v tomto období vylučovať gonadotropín, hormón, ktorý naštartuje obdobie dospievania a postupne stimuluje ostatné časti mozgu k podobnej činnosti, výsledkom čoho je začiatok rastu druhotných pohlavných znakov obidvoch pohlaví.

Telo v tomto období naozaj nezaháľa, získava na hmotnosti a mení svoj tvar. Chlapci získavajú širšie plecia a sú svalnatejší, ich hlas sa prehlbuje. Dievčenské telo za zase viac zaobľuje, priberá do bokov a pravdaže do hrudníka. Niekedy sa pritom môže zdať, že jeden prsník je väčší ako ten druhý, ale nakoniec oba získajú tú správnu veľkosť. Väčší prírastok na hmotnosti je v tomto období rovnako prirodzený a preto drastické diéty rozhodne nie sú na mieste.

Dievčatá čaká v tomto období na rozdiel od chlapcov aj ďalšia hormonálne podmienená zmena – menštruácia. Vajíčka, ktoré doteraz pokojne ležali na svojom mieste, sa začnú pravidelne uvoľňovať a vajcovodom putovať do maternice, ktorá sa na ich príchod pripraví zväčšením tkaniva a zvýšeným objemom krvi.

Po väčšinu času vajíčko maternicou len prechádza. Ak nie je oplodnené, maternica ho po určitom čase "prepustí" spoločne s prebytočnou krvou a tento proces trvajúci obyčajne 5 - 7 dní nazývame menštruácia. Do dvoch týždňov po vykrvácaní sa uvoľní nové vajíčko, čo predznačuje prostrednú fázu menštruačného cyklu.

K neklamným znakom puberty patrí aj zrýchlený rast vlasov a to aj na miestach, ktoré doteraz ostali hladké. Chlapci aj dievčatá začínajú zarastať pod pazuchami a v oblasti ohanbia Zo začiatku len ľahko a nenápadne a postupne stále viac a hustejšie.

akneS pubertou sa nerozlučne spája aj akné, nepríjemné hnisajúce vyrážky na tvári, brade, krku či chrbte, ktoré sa často prenesú aj skoro do neskorej puberty. Pri ťažšom priebehu akné je vhodné navštíviť dermatologickú ambulanciu. K vyrážkam sa niekedy pridá aj nadmerné potenie, čo je v tomto veku prirodzená vec. Pomôže pravidelné sprchovanie a dobrý deodorant.

Rovnako ako hormóny pôsobia na zmeny v organizme, majú na svedomí aj zmeny v psychike. V období dospievania sa človek často cíti zmetený, lomcujú ním dovtedy nepoznané city a nálady, často máva skľúčujúce pocity z toho, čo sa s jeho telom deje, ľahko sa nechá vyprovokovať a je nahnevaný na svoju rodinu, učiteľov - jednoducho na celý svet.

Vyrovnať sa s návalom pocitov nie je veru jednoduché. Aj hnev sa treba naučiť zvládať bez ohľadu na životnú etapu, ktorou práve prechádzame, veď príležitostí pozúriť sa je každý deň dosť aj bez toho.

Svoje urobí aj prvá láska a s ňou spojené nekonečné množstvo otázok okolo sexu. Estrogén a testosterón dávajú v tomto období výrazne najavo svoj potenciál a nie vždy je po ruke niekto schopný a ochotný pomôcť.

Každý sme v niečom iný a výnimočný. Ťažko by ste našli dvoch ľudí s rovnakým priebehom dospievania. Niekto ním prejde pokojne, cesta iného je podstatne hrboľatejšia ale nakoniec všetci vytriezvejú a stanú sa z nich dospelí ľudia so svojimi silnými aj slabými stránkami.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 04.01.2007: admin, Diskusia k článku "Čo by ste mali vedieť o puberte"