startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Človeče, nehnevaj sa

line

nápady a aktivity
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Poznáte hru „Človeče, nehnevaj sa?“ Ako deti ste ju určite hrávali. Čo tak zahrať si ju dnes so svojimi deťmi? Takáto hra učí deti vyhrávať a prehrávať.
clovece nehnevaj saFigúrky sú rozostavené, kocka nachystaná, hra sa môže začať. Ale čo to? Hra sa končí hádkou a plačom. Ako vysvetliť dieťaťu, že je to len hra?

Dieťa sa musí naučiť prehrávať

Hra poskytuje všetkým rovnaké možnosti. Možnosť výhry, rovnako ako možnosť prehry. Oboje sa treba naučiť. Sami najlepšie vieme, aké je to ťažké. Nie nadarmo sa jedna z najobľúbenejších rodinných hier volá: „Človeče, nehnevaj sa.“

V hre je to podobne ako v živote

I v živote sa musíme naučiť prehrávať. Nie vždy sú všetci hráči féroví. Detské svedomie je však obzvlášť citlivé na nespravodlivosť. Ak dieťa vidí, že v hre (napr. v pexese) niekto podvádza, vzbúri sa a patrične dá najavo, že „takto sa to nerobí“. Úlohou rodiča je vysvetliť, že „všetko“ má svoje pravidlá. A hra slúži na to, aby poskytla zábavu a potešenie.

Hry s veľkým počtom detí

Najlepšie sú hry, ktoré prilákajú väčší počet detí. Nemusia to byť len hry vo „vnútri“. Môže to byť napr. futbal, alebo iná športová hra. V takýchto hrách je výkon každého hráča dôležitý. Veľmi pozitívnou skúsenosťou je práve zapojenie sa do mužstva. Niekedy sa však môže stať, že poniektorí hráči sú ešte primalí. Vtedy sa môžu hry zúčastňovať ako diváci.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 30.07.2008: admin, Diskusia k článku "Človeče, nehnevaj sa"
rightend