startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Čítanie podnecuje tvorivosť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Keď sú deti pred spaním nepokojné a mrzuté, okrem spevu ich na hlboký spánok možno pripraviť aj čítaním rozprávok. Čítanie pred spaním je asi najdôležitejší dar, aký môže rodič venovať dieťaťu.
Otec cita dietatuDeti túžia po rozprávkach, mýtoch, legendách. Neznáme, vzdialené miesta, ľudia a veci sú pre ne stimuláciou. Deti žijú vo svojom zázračnom svete približne do deviateho roku života. Potom ich už dospelí súria, aby sa prebudili do reálneho sveta.

Predstavivosťou dieťa dozrieva

Nemusíte sa báť, že dieťa pridlho ostane vo svete rozprávok. Dožičte mu čas na rozvoj. Keď bude pripravené, ľahko sa prispôsobí realite. Do siedmeho roka deti neuvažujú logicky a abstraktné myšlienky začínajú chápať až okolo trinásteho roka. Počúvanie rozprávok odpúta pozornosť detí od ťaživých životných situácií. Vďaka obrazom, ktoré sa im pri rozprávkach vybavujú, si rozvíjajú predstavivosť, tvorivosť a hlbšie si uvedomujú svoju identitu. Úspešní ľudia majú pocit, že sú sami tvorcami svojho života, kým tí menej úspešní sa skôr cítia ako obete zmietané životnými prekážkami. Ak budete rozvíjať predstavivosť a tvorivosť dieťaťa napr. čítaním, lepšie ho pripravíte na riešenie životných problémov. Ale ak budú deti priveľa času tráviť sledovaním televízie a filmov, môže to ich predstavivosť oslabiť.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 05.12.2008: admin, Diskusia k článku "Čítanie podnecuje tvorivosť"
rightend