startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Chystáme sa do pôrodnice

line

tehotenstvo a pôrod
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Čas sa kráti, termín pôrodu je na dosah a vás prepadá panika, či máte všetko nachystané. Jedna taška pre mamičku, jedna pre bábätko. Nezabudli ste na niečo? Kontrolujte spolu s nami.

rooming-inČo zbaliť do pôrodnice

 • veľký uterák alebo osušku, dva menšie uteráky, šampón, mydlo,
 • tašku na toaletné potreby, zubnú pastu, kefku, krém na ruky, pleťový krém, balzam na pery,
 • hrubé ponožky, spodné prádlo a podprsenku pre dojčiace mamičky,
 • nočnú košeľu alebo voľné tričká so zapínaním vpredu,
 • župan,
 • papuče alebo vsuvky (pokiaľ je spoločná sprcha, tak nejaké prezuvky i do sprchy),
 • veci osobnej potreby (knihu, časopis, odsávačku na mlieko, vložky (pre prípad, že pôrodnica neposkytuje), kvapky do nosa...),
 • tehotenskú knižku, občianský preukaz, kartičku poistenca.
Tašku majte nachystanú asi mesiac dopredu. Zvlášť zabaľte veci pre bábätko, zvlášť pre seba. I keby ste v rýchlosti nestíhali do pôrodnice všetko vziať, buďte spokojná, manžel vám „zabudnuté“ veci donesie. Tašku s výbavičkou pre dieťatko stačí doniesť deň pred prepúšťaním.

Čo má „taška pre bábätko“ obsahovať

 • bavlnenú košieľku,
 • dupačky, svetrík, čiapočku (číslo 52 - 58),
 • dva bavlnené plienky, jednu alebo dve jednorazové,
 • poštolkové nohavičky,
 • zavinovačku s letnou alebo zimnou vložkou, v zime tiež deku,
 • nezabudnite na autosedačku.

Pýtajte sa na všetko, čo vám nie je jasné

Ak ste absolvovali kurz prípravy na pôrod s možnosťou návštevy oddelenia kde budete rodiť, potom vám prostredie pôrodnice nebude celkom cudzie. Ak takúto možnosť nemáte, informujte sa na príslušnom pôrodníckom oddelení vopred. Informujte sa o podmienkach prijatia, o možnosti výberu lekára, asistencii otca pri pôrode, o alternatívnych spôsoboch rodenia. Podmienky o priebehu pôrodu si môžete zapísať do pôrodného plánu, ktorý odovzdáte zdravotníckemu personálu ešte pred pôrodom.

mama s dietatkom_tsp78493712Dostatok pohodlia

K pôrodu a prvé dni po pôrode budete potrebovať pokoj a dostatočné pohodlie. Preto venujte dostatok pozornosti výberu izby. Niekedy sa skutočne oplatí priplatiť za nadštandardnú izbu, taktiež za služby navyše. Dbajte na to, aby poskytovaná izba mala vlastnú sprchu a toaletu. Po pôrode to neskutočne oceníte. Možnosť prístupu blízkych do izby by malo byť jedným z kritérií pri výbere izby. Ak budete rodiť cisárkym rezom, pobudnete na lôžku chvíľku dlhšie. Preto by do vašej izby mal mať prístup otecko, rovnako ako rodičia či svokrovci.

Bábätko pri sebe

Prvých 24 hodín budete potrebovať oddych na lôžku. Ak ste sa rozhodli mať dieťatko pri sebe, poproste personál o pomoc. Tieto i rôzne iné veci ohľadom pôrodu i novorodenca konzultujte s personálom i ošetrujúcim lekárom príslušného oddelenia. V každej dobrej pôrodnici urobia maximum, aby vám vyhoveli. Preto je dôležité vybrať si „správnu“ pôrodnicu. Pri výbere vám pomôže dostatok informácii o zariadeni, ale i skúsenosti mamičiek, ktoré v ňom už rodili.

Máte všetko?

Tašky sú zbalené, izbička nachystaná a vám neostáva nič iné len čakať, kedy sa drobec opýta na svet. Buďte trpezlivá. Pokúste sa vychutnávať posledné dni tehotenstva. Doprajte si slniečka a pohodu v blízkosti vášho partnera. A keď to príde, nepodľahnite panike. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a smelo do toho. Veľa šťastia.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 13.05.2008: admin, Diskusia k článku "Chystáme sa do pôrodnice"