startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Chvíle bez rodičov - I. časť

line

poradna - výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Krátke a zriedkavé odlúčenie dieťaťa od rodičov je pozitívnou a prirodzenou súčasťou života. Ak si rodičia dajú záležať na tom, aby sa dieťa v ich neprítomnosti cítilo bezpečne a príjemne, nemôžu mu nijako uškodiť, práve naopak.

detska plachost_01Odlúčenie si starostlivo naplánujte

Najkritickejším obdobím na "opustenie" dieťaťa je pre rodiča zrejme dojčenský vek aj keď je pravda, že do šiestich mesiacov veku si dieťa neprítomnosť rodiča nevšimne niekedy aj dva dni (zvlášť ak nedojčíte). Deti do pol roka totiž ešte nevedia, že ľudia a predmety existujú naďalej aj potom, čo ich stratili z dohľadu. Avšak od 7. až 8. mesiaca deti už zisťujú, že existujete niekde vonku, aj keď práve nie ste v ich blízkosti. Pri dlhšej neprítomnosti rodiča môžu deti prežívať pocity úzkosti, obzvlášť po traumatickom zážitku alebo sťahovaní na nové miesto.

Obklopte dieťa známymi predmetmi a osobami

Ak musíte na dlhší čas odísť z domu, zverte dieťa do opatery starej mami alebo niekomu z rodiny. Ak je to možné, nerozlučujte súrodencov a nechajte im ich obľúbené hračky alebo bielizeň. V neprítomnosti rodičov sú dôležité aj pravidelné činnosti, ktoré dieťa vykonávalo v prítomnosti rodiča.

Povedzte dieťaťu, čo ho čaká

Deti sa potrebujú naučiť, že svojím rodičom môžu dôverovať. Aby sa tak stalo, je dobre im vopred povedať, čo sa chystá a dané slovo podľa možnosti dodržať. Deťom do 3 rokov stačí o odchode rodičov povedať 2 - 3 dni vopred a nebojte sa vysvetliť prečo. Deti často oveľa viac vycítia z tónu hlasu, akým k ním hovoríte, než zo slov samotných.

Vytvorte očakávanie

Povedzte dieťaťu koľko zábavy ho čaká s babkou alebo dedkom, kým Vy budete preč. Určite sa s vnúčikom radi prejdú po parku, navštívia ZOO alebo budú spoločne piecť koláč. Rovnako je dobré dieťa uistiť, že viete o tom, že mu za vami bude smutno, a že ho za Vás rodinný príbuzný kedykoľvek rád objíme.

autor: M. P.

Chvíle bez rodičov - II. časť


line

Diskusia


forum 27.02.2007: admin, Diskusia k článku "Chvíle bez rodičov - I. časť"
rightend