startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Chladnička - neoceniteľný pomocník v lete

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Chladnička je bežným vybavením každej domácnosti. Aby však svojmu spotrebiteľovi slúžila čo najdlhšie, potrebuje „pravidelnú“ starostlivosť a dodržiavanie zásad, ktoré zaručia, že jedlo v nej bude vždy čerstvé a nepodľahne procesu „skazy“.
potraviny v chladnickeChladnička je v čase letných horúčav nenahraditeľným pomocníkom domácnosti. Ako však zabezpečiť, aby potraviny uskladnené v chladničke ostali čo najdlhšie čerstvé?
  • Chladničku je potrebné čistiť pravidelne (pri bežnej prevádzke stačí raz mesačne). Potraviny vyberte a teplou vodou vyumývajte všetky povrchy vrátane poličiek. Dobrým čistiacim prostriedkom je roztok sódy jedlej alebo octová voda, ktorá napomáha zbavovať chladničku nežiaducich pachov. Umytú chladničku vyutierajte do sucha.
  • Mrazničku je potrebné pravidelne odmrazovať, zachováva sa tak účinnosť chladenia. Po umytí mrazničky treba vyčkať, kým teplota neklesne pod -18 C. Priehradky v mrazničke sa nepokrývajú tak rýchlo ľadom, ak ich vyložíte alobalom.
  • Najchladnejšie miesto v chladničke by malo mať teplotu 0 - 5 °C, teplota v mrazničke by mala dosahovať -18 °C a menej. V chladničke musí byť dostatok priestoru, aby medzi potravinami mohol prúdiť studený vzduch. Mraznička naopak lepšie funguje, keď sú potraviny naukladané tesne pri sebe.
  • Surové mäso, hydinu a ryby uskladňujte tak, aby neprichádzali do styku s varenými jedlami a jedlami, ktoré sa jedia v surovom stave. Na zabalenie a uskladnenie potravín používajte také mraziace vrecúška a plastové nádoby, ktoré zabránia prenikaniu vlhkosti do jedla.
  • Dvierka na chladničke a mrazničke nenechávajte nikdy otvorené, lebo teplota vo vnútri prudko stúpne. Nedávajte do chladničky teplé jedlá, pretože ich teplota zvyšuje teplotu vo vnútri.
  • Ak chladničku dlhšie nepoužívate, môžete do nej dať misku so stielkou pre mačky alebo drevené uhlie - obmedzíte tak vznik pachov. Chladničku zbavíte pachov i tak, že do nej dáte misku s práškom do pečiva a každý týždeň ju vymeníte.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 12.08.2008: admin, Diskusia k článku "Chladnička - neoceniteľný pomocník v lete"
rightend