startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Na ceste k materstvu - 2. trimester

line

v brušku
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vitajte v prostrednej etape na ceste k materstvu. V tomto období by ste sa už mali postupne cítiť fyzicky trochu lepšie ako v tom predchádzajúcom období. A rovnako výrazne klesá aj pravdepodobnosť spontánneho potratu. Druhý trimester je dobou dôležitých predpôrodných vyšetrení.
ultrazvukUltrazvuk

Ultrazvuk v druhom trimestri sa obyčajne vykonáva kvôli spresneniu vývojového štádia plodu, prípadne potvrdeniu výskytu viacerých plodov v maternici, určeniu polohy placenty a anatómie plodu. Ultrazvuk v prvom trimestri dokáže určiť príčinu krvácania, prebiehajúci potrat alebo vylúči mimomaternicové tehotenstvo. Ultrazvuk v poslednom trimestri býva zameraný na celkový vývin plodu, jeho veľkosť a kvalitu tekutín plodovej blany. Ultrazvuk môže byť použitý aj na kontrolu dĺžky krčka maternice v prípade, že hrozí predčasný pôrod. Ultrazvuk sa môže robiť cez brucho alebo vaginálne podľa cieľa, ktorý lekár sleduje a dĺžky tehotenstva. Žiadne ultrazvukové vyšetrenie nie je úplne bez zdravotného rizika a tak by sa malo vykonávať len pri podozrení na konkrétnu zdravotnú komplikáciu. Počas tehotenstva sa ultrazvukovému vyšetreniu podrobí 60 % – 70 % budúcich mamičiek.

Prenatálne genetické testy

Pri tomto teste sa používa vzorka krvi budúcej mamičky na vylúčenie genetických anomálií plodu, akou je napríklad Downov syndróm, defekty neutrálnej trubice a Edwardsov syndróm. Pre mamičky nad 35 rokov sú tieto testy veľmi odporúčané, keďže pravdepodobnosť genetických porúch plodu sa s pribúdajúcim vekom zvyšuje. Tento test sa nazýva aj „triple marker“ lebo v podstate obsahuje 3 testy:
  1. Test materinského alfa proteínu (vylučovaného pečeňou plodu a zistiteľného v matkinej krvi)
  2. Nezlúčený hormón estriol
  3. Ľudský choriový gonadotropín
Tento test je nepovinný. Ak sa ho váš lekár rozhodne vykonať, mal by tak urobiť medzi 15. - 20. týždňom tehotenstva. V kombinácii s presným odhadom dátumu pôrodu dokáže odhaliť 70 % detí s pravdepodobnosťou Downovho syndrómu, 75 % prípadov porúch neurálnej trubice a 60 - 80 % prípadov Edwardsovho syndrómu. Ak sú vysledky testu v ktorejkoľvek fáze pozitívne, obyčajne sa vykonajú ďalšie testy, ktoré prvotný nález môžu potvrdiť alebo vyvrátiť.

autor: M. P.

Na ceste k materstvu - 1. trimester
Na ceste k materstvu - 3. trimester


Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 19.10.2006: admin, Diskusia k článku "Na ceste k tehotenstvu - 2. trimester"
rightend