startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Bývanie v podnájme

line

bývanie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Túžite po samostatnom bývaní? Ak si trúfate, prenajmite si byt. Na začiatok je najlepšie obrniť sa trpezlivosťou a uvážiť veľkosť bytu, ktorý začnete hľadať. Prejdite inzeráty v novinách, na internete aj na tabuli v miestom obchode. Získate prehľad o cenách.
StahovanieUvážte všetky okolnosti, najnižšia cena nemusí vždy znamenať najlepšie riešenie. Ak do práce dochádzate, bude pre Vás dôležité, ako ďaleko je zastávka mestskej hromadnej dopravy. Majitelia áut by sa zase mali informovať o možnosti parkovania.

Pokiaľ sa rozhodnete kontaktovať niektorú realitnú kanceláriu, zrejme sa nevyhnete poplatku za nájdenie bytu (obyčajne sa pohybuje vo výške mesačného nájomného). Pýtať sa treba na všetko, ale najmä na to, či sú v cene mesačného nájmu zahrnuté všetky energie, poplatok za odvoz smetí, poplatok za káblovú televíziu, telefón a podobne. Obyčajne sa pri zariadených bytoch platí aj poplatok za zariadenie - depozit. Informujte sa, či Vám tento poplatok bude v prípade nepoškodenia zariadenia vrátený.

Určite neberte byt bez obhliadky. Aj keď Vám budú z inzerátu zrejmé všetky podrobnosti ako plocha, poschodie, orientácia okien k svetovým stranám, prípadne informácie o prerobenej podlahe, či elektrických rozvodoch, najdôležitejšie aj tak je, ako sa tam budete cítiť. Aspoň získate prehľad o okolí a susedoch, dozviete sa, či z bývania v dome nevyplývajú pre vás aj nejaké ďalšie povinnosti.

Ak už ste si vybrali, pristúpte k uzavretiu zmluvy. Dôkladne skontrolujte, či má všetky náležitosti, aby ste predišli prípadným nedorozumeniam. Dohodnite sa, akým spôsobom budete uhrádzať nájomné, aká bude výpovedná doba. Je dobré si na začiatku spraviť aj niekoľko fotografií pôvodného stavu a zistiť, či je byt poistený. Spýtajte sa, kde hľadať ističe, merače spotrebovaného plynu a vody. Starostlivo si odpíšte začiatočný stav, prípadne kontrolujte stav priebežne každý mesiac.

Keď je už zmluva uzavretá a termín sťahovania je tu, zbaľte kufre a hurá do bytu.

autor: lullaČlánky na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 10.01.2006: admin, Diskusia k článku "Bývanie v prenájme"