startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Byť mladým je naozaj nádherné

line

dospievanie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Keď sa dieťa narodí, je bezmocné. Aspoň tak sa nám to zdá. Postupne si vytvára identitu, ktorá od začiatku nesie charakter jeho osobnosti. Pri mladom človeku si však uvedomíme, že jeho charakter formujeme len do určitej miery. To zvyšné percento je ponechané okolnostiam, ktoré formujú jeho život.
mladi ludia_tsp86534504„Koľkí z nás by radi prinavrátili čas. Čas, to nie sú len roky strávené čakaním na pribúdajúce vrásky. Čas, to sú možnosti. A práve tie vychádzajú z mladíckeho ducha.“

Byť mladým je dar

Mladosť sa nemeria počtom prežitých rokov, ale schopnosťou prežívať okamih naplno. Človek, ktorý má dvadsať, môže mať myslenie starca a naopak zrelý štyridsiatnik môže vniesť mladíckeho ducha medzi rovesníkov, ktorí sa dávno rozhodli byť starcami. Na mladých ľuďoch je úžasná jedna vec - neboja sa chcieť. Ich pohľad na život je odlišný v tom, že veria v hodnotu myšlienok, ktorými si vytvárajú svet. Lež dospelí im často zahatajú cestu a tak sa mladí cítia nedocenení. Sú terčom posmeškov, ktoré pochádzajú z rozdielneho pohľadu na vec, situáciu, človeka. Ako často mladí ľudia počujú:„ To je nemožné! Je to blud! To sa ti nikdy nepodarí! Však ty uvidíš...!“ Ale svet patrí mladým. Práve mladí nás učia odvahe nebáť sa. I keď sú tak často uzemňovaní radou „starších, múdrejších, skúsenejších ...“

Mladý človek na svojej ceste životom napreduje práve tým, že spoznáva nové horizonty. Tie tvoria skúsenosti, vedomosti ale i životnú múdrosť preberanú z určitých vzorov. Roky dospievania vytvárajú rebríček hodnôt, ktorý sa postupom času mení. Ale túžba po spoznávaní, po chcení, napĺňaní je stále rovnaká. Je prítomná v každom mladom človeku. Ten sa nechce podriaďovať, zbavovať, prispôsobovať tomu, čo vravia vzorce dávno prežitého myslenia. To, čo bolo kedysi, už dávno neplatí. Mladý človek žije tu a teraz, nie pred dvadsiatimi rokmi v ére svojich rodičov.

Rešpekt a úcta je znakom vnútornej zrelosti. Ak deti rešpektujú rodičov i rodičia by sa mali naučiť rešpektovať deti. Ich princípy, zásady i pohľad na život. A že niekedy majú mladí odvahu na to, čo starší už dávno stratili? Veď to je dar, ktorý robí mladého človeka tak nádherným.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 25.08.2008: admin, Diskusia k článku "Byť mladým je naozaj nádherné"
rightend