startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Bezpečnosť pri vode

line

zaujímavosti




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Keď sa slnko poriadne rozpáli, dali by sme všetko pre pár chvíľ strávených v bazéne či na pláži. Ani vo chvíľach pohody a uvoľnenia by ste však nemali zabúdať na vlastnú bezpečnosť. Štatistika pripomína, že práve vo veku od 5 do 24 rokov je pravdepodobnosť osudnej nehody pri vode najväčšia. Našťastie jej môžete vždy predísť dodržiavaním jednoduchých bezpečnostných pravidiel.
na toboganePrvá veta, ktorú Vám povie každý dobrý inštruktor na plaveckom kurze znie: „Ak sa vyberiete plávať, nikdy nechoďte sami, bez ohľadu na to, či sa idete osviežiť do bazéna na dvore, alebo niekde v prírode." Prevencia je najlepším spôsobom predchádzania úrazov. Nezaškodí, ak absolvujete základný, či rozšírený kurz prvej pomoci. Podrobnosti o termínoch a obsahu kurzov môžete získať na stránkach Slovenského červeného kríža, alebo na pobočkách zdravotných poisťovní.

Za najčistejšie a teda najbezpečnejšie sa považuje more. Čisté a bezpečné sú väčšinou i jazerá. Dobrá voda sa nachádza aj v niektorých riekach. Problémom sú bazény a rybníky. V obidvoch je riziko nákazy infekciou, v rybníkoch hrozia sinice a iné baktérie, verejné bazény na tom často nie sú s kvalitou vody oveľa lepšie (niečo iné sú lekcie plávania pre tehotné, kde sa kvalita vody dôkladne kontroluje).

Verejné kúpaliská by nemali navštevovať ľudia, ktorí trpia prenosným ochorením, alebo ak majú hnisajúce, resp. otvorené rany na koži, zápaly očí či hnačkové ochorenia. Všetko má vplyv na kvalitu bazénovej vody. Vo vode na kúpanie sa tak za vhodných podmienok množia rôzne druhy mikróbov, húb, plesní, kvasiniek, vyskytnúť sa môžu i črevné parazity. Mikroorganizmy môžu spôsobiť rôzne ochorenia napr. gastroenteritídy a vírusové zápaly očných spojiviek; rany sa môžu infikovať a zapáliť. Mikroskopické huby, plesne i kvasinky vyvolávajú povrchové ochorenie kože, nechtov a slizníc. V termálnych bazénoch je problémom výskyt améb. Niektoré druhy môžu spôsobiť ťažké ochorenia - zápal mozgu a mozgových blán. Ohrození sú najmä tí, ktorí nosia kontaktné šošovky a deti.

Najnižšia prípustná teplota vody v bazéne je 18 °C. Maximálna teplota vody v plaveckom bazéne je 26 °C, v neplaveckom bazéne 28 °C a v oddychovom bazéne 40 °C. Ak je teplota vody v bazéne vyššia ako 36 °C, pobyt v bazéne sa neodporúča osobám so srdcovocievnym ochorením. Ak máte podozrenie na zlú kvalitu vody, môžete sa obrátiť so sťažnosťou priamo na prevádzkovateľa kúpaliska, prípadne na regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Pri kúpaní na prírodných kúpaliskách (jazerách, vodných nádržiach, štrkoviskách a pod.) predstavujú zdravotné riziko najmä sinice, ktoré sa na hladine objavujú ako vodný kvet. Sinice produkujú cyanotoxíny. Tie môžu vyvolať alergické reakcie, tráviace ťažkosti, zápaly očných spojoviek a pod.

Vzhľadom na to, že je teplota vody v prírodných kúpaliskách zvyčajne nižšia (najmä na začiatku kúpacej sezóny) ako v umelých bazénoch, je výskyt baktérií, vírusov i parazitov v takýchto vodách menej častý, ale nie vylúčený. V nekontrolovaných prírodných kúpaliskách býva významnejšie riziko chemického znečistenia napr. ropnými látkami, ťažkými kovmi, pesticídmi a detergentmi.

dieta na lehatkuKvalitu vody na kúpanie kontroluje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Ročne sa kontroluje vyše 180 umelých kúpalísk a 70 prírodných kúpalísk. Ich počet sa každoročne mení v závislosti od technického stavu a pripravenosti kúpalísk a bazénov na letnú turistickú sezónu, ktorá sa spravidla začína 15. júna a končí sa 15. septembra.

Za prevádzku a kvalitu vody na kúpalisku zodpovedá prevádzkovateľ. V prípade, že lokalita nemá prevádzkovateľa, ale v horúcich letných dňoch ju využíva na rekreáciu väčší počet osôb, sledujú ju pracovníci regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Kvalita vody na kúpaliskách sa začína kontrolovať asi 2 týždne pred začiatkom sezóny a počas sezóny sa realizujú odbery vzoriek vôd v dvojtýždňových intervaloch. Čistota kúpalísk, ich vybavenie a dodržiavanie ďalších povinností prevádzkovateľov sa kontroluje súčasne s čistotou vody. Na umelých kúpaliskách sa kontroluje 21 a na prírodných kúpaliskách 27 mikrobiologických, biologických, fyzikálnych a chemických ukazovateľov.

Každé umelé kúpalisko musí byť vybavené splachovacími záchodmi, pisoármi, sprchami, šatňovými skrinkami a prezliekacími kabínkami. Informácie o teplote vody v jednotlivých bazénoch a o teplote vzduchu musia byť prístupné návštevníkom a musia sa aktuálne uvádzať každý deň.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 03.08.2009: admin, Diskusia k článku "Bezpečnosť pri vode"
rightend