startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Nepokojní spáči

line

batoľatá
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Problémy so spánkom sa u detí prejavia obyčajne v druhom roku života. Dôvodom detskej nespavosti môžu byť prerezávajúce sa zúbky, úzkosť z odlúčenia, či obyčajný strach z tmy. Rešpektovanie povahy dieťaťa je prvým krokom k prekonaniu nespavosti a návratu k potrebnému odpočinku.

detsky spanok_02„Rodinné slniečko“

Keď vaša osemnásťmesačná ratolesť odmietne spať osamote, nie je to nič nezvyčajné. Vaše batoľa si jednoducho ešte nezvyklo na odlúčenie od rodičov a nemá dostatok skúseností, aby si bolo isté, že Vás na druhý deň ráno znovu uvidí.

Pri večernom ukladaní nezabúdajte na maznanie. Dotyky sú najprirodzenejším prostriedkom proti úzkosti a neplatí to len pri najmenších. Ak sedávate pri postieľke, skúste každý deň posunúť stoličku o trochu bližšie k dverám detskej izby.

V prvých dňoch osamostatňovania sa treba pripraviť na usedavý plač. Z času na čas môžete do detskej izby nahliadnúť, ale nenechajte sa prehovoriť na „preputovanie“ do rodičovskej postele. Vďačnou pomôckou pri nácviku samostaného zaspávania je obľúbená plyšová hráčka.

Malý neposedník

Vaše dieťa si myslí, že osem hodín večer je tá najlepšia doba na prechádzku po byte, prosbu o pohár vody, či rozhádzanie všetkých hračiek po izbe. Deje sa to preto, že batoľa ešte nemá ohraničenú predstavu o čase. Len postupne sa naučí, že existuje čosi ako sled pravidelne sa opakujúcich udalosti. Dokáže pochopiť, že večer sa začína večerou, po nej je rozprávka a ide sa spať. Takáto procedúra pomôže dieťaťu pripraviť sa na spánok. Motiváciou pre dieťa môže byť možnosť vybrať si rozprávku, ktorú chce pred spaním počuť.

Ranné vtáča

Vaše batoľa sa pravidelne zobúdza pred východom slnka. Večer sa ukladá skoro samo, takže si svoju pravidelnú dávku „šlofíka“ stihlo vybrať do šiestej hodiny rannej. Skoré vstávanie však môže byť spôsobené aj častým prebúdzaním sa v noci. Je to zjavné hlavne vtedy, ak dieťa vstáva z postele očividne nevyspaté.

Skorému prebúdzaniu môžete predísť, ak sa večer presvedčíte, že sú v detskej izbe zatiahnuté záclony. Pomožete týím dieťaťu znovu zaspať. Ak je to potrebné, môžete dieťa ukladať do postieľky o čosi skôr.

Nočná sova

Vaše dieťa sa zobúdza uprostret noci a túži po kojeneckej fľaši. Prvotnou motiváciou pre toto správanie je často snaha upútať pozornosť. Zdravé dieťa nepotrebuje jesť v noci. Pokiaľ dieťa nie je choré, mali by ste ho od tohto zlozvyku odnaučiť. Na začiatku sa určite nevyhnete tomu, aby dieťa plakalo a budilo vás v noci častejšie, ako je zvykom. Všetci vieme, že trpezlivosť ruže prináša a jej výsledkom v tomto prípade bude samostatnosť dieťaťa.

Malý odriekávač

Často sa stáva, že deti v staršom batolivom veku odmietajú po obede spať. Jednoročné dieťa potrebuje spať podstatne menej ako v predchádzajúcom období. Preto nie je nič nezvyčajné, ak staršie deťi po obede nespia. Skrátenú siestu im môžete vynahradiť včasnou večierkou.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 16.01.2009: admin, Diskusia k článku "Nepokojní spáči"
rightend