startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Čas na kúpanie

line

batoľatá
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Väčšina detí zbožňuje pobyt vo vode. Je tam teplučko, príjemne a slobodne a pretože bábätká majú rady dotyky „telo na telo“ je pravidelné kúpanie pre každého rodiča ďalšou príležitosťou ako so svojím potomkom vytvoriť pevné rodičovské puto.

kupanie_02_tsp77005247Ako často by sa mali deti kúpať?

Opýtajte sa svojho pediatra. Veľmi pravdepodobne sa dozviete, že denné kúpanie nie je pre novorodenca ten najlepší nápad. Aj omývanie žinkou vo vlažnej vode by dieťa nemalo zakúsiť skôr ako v šiestom týždni. Okrem toho treba zohľadniť podnebie, zdravie dieťaťa aj ročné obdobie.

Omývanie žinkou vo vlažnej vode počnúc tvárou, potom krkom, rukami až k nohám môžete praktikovať až kým neodpadne posledná časť pupočnej šnúry (u chlapcov po obriezke trvá hojenie približne 10 dní).

Na detský kúpeľ sa dôkladne pripravte. Majte vždy po ruke dostatok mydla, uterákov a všetko čo budete potrebovať.

Teplota detského kúpeľa je rozhodujúcim faktorom. Bábätko si totiž ešte nedokáže regulovať telesnú teplotu preto je dôležité, aby bolo pri kúpaní v teplej miestnosti. Teplotu vody vo vaničke vždy najprv skontrolujte obnaženým zápästím, než do nej vložíte dieťa.

Mokré dieťa je klzké, preto ho do vaničky treba dávať obidvoma rukami a starostlivo sledovať jeho rekcie na vodu, ktoré by mohli spôsobiť, že sa Vám nečakane vyšmykne. Aby ste predišli pošmyknutiu dieťaťa vo vaničke, položte na dno uterák alebo inú protišmykovú podložku.

kupanie_03_tsp55877614Pre kúpanie dieťaťa vyberajte jemné mydlo alebo šampón. Pokožka novorodenca je veľmi citlivá, preto dajte prednosť šampónom „bez sĺz“ a vyhýbajte sa rôznym olejom a mliekam, pokiaľ vám ich neodporučí odborník.

Kým dieťa nemá aspoň pol roka, stačí ak mu umývame vlasy raz týždenne. Ak má dieťa husté vlasy môžeme ich samozrejme umývať podľa potreby.

Starostlivosť o „detskú hlavičku“ - počas prvých mesiacov života sa dieťaťu na hlave môže vytvoriť seboroická dermatitída ("šupinky na hlave") - zápalové ekzematoidné ochorenie, ktoré sa vyskytuje vo vlasatej časti hlavy, u dojčiat aj v intertriginóznych priestoroch (miesta, kde koža prilieha na kožu - napr. pazuchy, slabiny, gluteálna ryha, okolie pupka...) a v kožných oblastiach bohatých na mazové žľazy - tvár, oblasť nad hrudnou kosťou a oblasť medzi lopatkami. Nie je vhodné používať mydlá, vhodné sú vlažné kúpele s olejovými prísadami

Po kúpaní zabaľte dieťa do čistého mäkkého uteráka a jemným poklepkávaním, nie drhnutím, dieťaťu osušte pokožku aj vlasy. Potom sa zhlboka nadýchnite a užívajte si príjemnú vôňu čerstvo okúpaného potomka.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 28.09.2006: admin, Diskusia k článku "Čas na kúpanie"
rightend