startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Babské povery o tehotenstve

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Technológie a moderná medicína výrazným spôsobom zmenili pohľad súčasnej ženy na tehotenstvo. Prenatálne testovanie dokáže určiť pohlavie dieťaťa, množstvo plodovej vody v maternici, hmotnosť dieťaťa pred narodením a veľa ďalších vecí. Napriek tomu je tehotenstvo ešte stále opradené množstvom mýtov a legiend ešte z čias našich prarodičov. V dnešnom článku uvedieme aspoň niektoré z nich na pravú mieru.
Tehotna zena_02Rodičia našich rodičov, ktorým sa o predpôrodných vyšetreniach ani nesnívalo, zato mali po ruke obratnú pôrodnú babicu, ktorá mala medzi ľuďmi prirodzenú autoritu a veľa praktických skúsenosti s pôrodmi.

Predpovede o budúcom dieťati môžu byť dvojakého druhu: neškodné a zábavné alebo také, ktoré sa priečia radám lekára (naliehanie na vysadenie materinských vitamínov) a ponúkajú miesto toho vlastné “medikamenty” na posilnenie organizmu alebo liečbu nejakého zdravotného problému súvisiaceho s tehotenstvom. Rovnako nie je dobré, ak sa babská bájka snaží budúcu mamičku vydesiť a tým ju donútiť k podriadeniu sa.

Babské bájky úspešné prežívajú z generácie na generáciu a často sa stáva, že čo iný kraj to iná verzia. Spomeňme aspoň tie najbežnejšie.

Povera: Keď sa po milovaní postavíte na hlavu, Vaša pravdepodobnosť počať výrazne stúpne.

Skutočnosť: Aj keď sa nájdu experti, ktorí budú tvrdiť, že 20 - 30 minútové pokojné ležanie po milovaní zvyšuje pravdepodobnosť počatia, neexistuje dôkaz, že stojka na hlave k materstvu výrazne pomohla.

Povera: Z tvaru a výšky matkinho brucha môžeme určiť pohlavie budúceho dieťatka. Dievčatá sa nosia „vysoko“, chlapci „nízko.“

Skutočnosť: Ďalšie z častých ale nepravdivých tvrdení. Tvar a veľkosť brucha budúcej mamičky sú závislé hlavne od svalového tonusu maternice, ktorý určuje zase polohu plodu.

Povera: Podľa tepovej frekvencie srdca plodu sa dá určiť pohlavie budúceho dieťaťa.

tehotenstvo02Skutočnosť: Normálna frekvencia tlkotu detského srdca je 110 - 160 úderov za minútu.
Veľa ľudí si myslí, že väčší počet úderov (obvykle okolo 140 úderov za minútu) znamená narodenie dievčatka, ak je frekvencia nižšia, na svet príde chlapec. Doposiaľ však neexistuje žiadna seriózna štúdia, ktorá by túto teóriu potvrdila, alebo vyvrátila. Počet úderov srdca plodu sa môže meniť od vyšetrenia k vyšetreniu v závislosti na vývojovom štádiu a životaschopnosti plodu.

Povera: Črty a zaokrúhlenie matkinej tváre počas tehotenstva môžu napovedať čosi o pohlaví dieťaťa.

Skutočnosť: Každá žena počas tehotenstva v rôznej miere získa na váhe a aj jej pokožka prechádza rôznymi zmenami. Ak Vám niekto povie, že Vaša ružovučká a okrúhlučká tvár vám určite prinesie dievčatko, berte to s rezervou.

Povera: Ak vás počas tehotenstva páli záha, bude mať vaše dieťa pri narodení veľa vlasov.

Skutočnosť: Pálenie záhy patrí k bežným tehotenským príznakom a určite sa podľa neho nedá určiť nič o konkrétnych vlastnostiach budúceho dieťaťa.

Pri všetkých podobných „zaručených receptoch“ pre budúce mamičky treba vždy mať na pamäti, že nenájdete dve tehotenstvá s úplne rovnakým priebehom a len kvalifikovaný odborník vie posúdiť Váš zdravotný stav a určiť najvhodnejší postup pri zdravotných problémoch.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 21.12.2006: admin, Diskusia k článku "Babské povery o tehotenstve"
rightend