startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Bábätko prichádza domov

line

tehotenstvo a pôrod
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pôrod, na konci ktorého je zdravé dieťa bez ohľadu na pohlavie, je snom každej budúcej mamičky. Ale ako sa život postupne vracia do starých koľají, partner sa vráti do práce a pozornosť rodiny a známych postupne začína slabnúť, matka zrazu zistí, že je s bábätkom doma sama a napadne ju: „Prečo som to vlastne chcela?“
Mama pri dietatku_tsp86509932Populárna predstava, že prvé týždne dieťatka po pôrode sú nebom na zemi, je žiaľ často len výtvorom telenoviel, kde od ucha k uchu usmiate mamičky chovajú spiacich anjelikov. Nečudo, že z reality bývajú mnohí oteckovia značne rozčarovaní a doma nájdu len večne od sĺz uplakanú červenú tváričku a na smrť unavenú mamičku.

Veľa ľudí si novorodencov idealizuje. Veď ak sa raz za štyri hodiny najedia, tak celú noc prespia, usmievajú sa a keď sú hore, roztomilo bľabocú. Takto sa však chovajú až štvormesačné deti. Čerstvo narodené deti si idú vyplakať oči a keby vedeli hovoriť, zachrípli by od kriku. V prvých týždňoch novorodenec žije väčšinou len pre žalúdok a čistú plienku a jeho rodičom určite príde vhod niekoľko nasledujúcich rád:

Váš pediater je vaším partnerom – nikto z nás sa nenarodil ako dokonalý rodič a dieťa sa tiež nerodí s "návodom na použitie". Skúsení pediatri tvrdia, že prvá návšteva čerstvých rodičov prichádza do ambulancie po prvom týždni po pôrode.

Uberte zo svojich očakávaní. Človek mieni, "realita" mení. Nevyčítajte si ak sa niečo nevydarí tak, ako ste si to predstavovali. Život s dieťaťom prináša veľa zmien a chvíľu potrvá, kým si zvyknete.

Nezabúdajte na seba. Aj mamička si potrebuje oddýchnuť a najesť sa. Môže sa stať, že vás vďaka hormonálnym zmenám prepadne popôrodná depresia, ak sa váš stav dlhodobo nezmení, neodkladne vyhľadajte odbornú pomoc.

Nebojte sa vyjsť z domu na čerstvý vzduch, budete lepšie spať. Pri prechádzke vonku sa ale snažte obmedziť nakúkaniu do kočíka od rôznych zvedavcov a hlavne malých usoplených detí, ktoré sú chodiacimi zásobárňami baktérií.

Pri starostlivosti o novorodenca by nemal zaháľať ani otecko. Určite rád priloží ruku k dielu a veľa tým urobí nielen pre svojho potomka, ale hlavne pre svoju unavenú polovičku.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 20.10.2006: admin, Diskusia k článku "Bábätko prichádza domov"
rightend