startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Bábätká a nástrahy letného oddychu

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

S príchodom bábätka sa radikálne zmení Váš doterajší životný rytmus a štýl. Budete si môcť aj v rozšírenej zostave užívať darov leta? Odborníci na vzdelávanie rodičov s malými deťmi tvrdia, že áno. Stačí sa len riadiť nasledujúcimi odporúčaniami.

dcera s otcomPrechádzky v prírode

Pre dlhé prechádzky s bábätkom je najdôležitejšie správne načasovanie. Optimálne je, ak dieťa dokážete udržať v perinke po väčšiu časť výletu. Spiace bábätko je sýte a nenudí sa. Urobte preto všetko, čo je vo Vašich silách, aby ste tieto predpoklady naplnili. Na túru sa dieťaťu odporúča ľahké bavlnené oblečenie, v prípade potreby doplnené do vrstiev ponožkami či tenkou dekou. Bez ohľadu na časť dňa, v ktorej sa na výlet chystáte, zabaľte dieťa do plienok na noc a nezabudnite si so sebou zobrať dostatočnú rezervu nielen plienok, ale aj zásypu, cumlíkov a obľúbených hračiek. Rozptýlenie v pravej chvíli má cenu zlata. Na dlhších prechádzkach bývajú dôvodom náhleho a neustávajúceho plaču zadržané plyny.

Pobyt na chalupe

Ak beriete dieťa pod stan (alebo hoci len na chatu či chalupu), nezabudnite na dostatok dojčenskej výživy, drobného občerstvenia a vody. Vhod môže prísť aj lekárnička, repelent proti hmyzu a veľká osuška či deka pre prípad, že by ste chceli dieťa z nosiča položiť na zem. Veľkou výhodou moderných kočíkov je aj plastový kryt proti dažďu a hmyzu. Ešte skôr ako sa vyberiete na dlhšiu prechádzku, nezaškodí zistiť si, kde sa v okolí nachádza lekárska pohotovosť alebo lekáreň.

Rodinný výlet na pláž

Dojča nikdy nenechávajte na slnku viac ako niekoľko minút. S opaľovaním začínajte len veľmi pomaly, najlepšie medzi 9. a 10. hodinou alebo neskôr popoludní po 17. hodine. Na začiatku mu opaľujte iba nožičky, neskôr chrbátik, rúčky. Dieťa by malo mať za každých okolností prikrývku hlavy. Takisto ho nezabudnite natrieť opaľovacím krémom a dávať mu piť veľké množstvo tekutín.

V lete s dieťaťom nevychádzajte na slnko bez použitia opaľovacieho kŕemu. Aspoň 20 - 30 minút pred každým pobytom na slnku natrite seba aj dieťa opaľovacím krémom, a to nielen zhora-dolu ale aj sprava-doľava. Nezabudnite ani na citlivé miesta na pokožke akými sú uši, špička nos a pery. Ochrannný opaľovací prípravok by mal mať minimálne ochranný faktor 25, mal by byť odolný proti vode a potu a jeho zloženie by malo byť vhodné pre citlivú detskú pokožku. Ideálne sú neparfumované prípravky určené deťom, ktoré neobsahujú konzervačné látky a minimalizujú tak riziko vzniku alergie.

dieta na slnkuAk si myslíte, že husté mračná ochránia Vás a Vaše dieťa pred ultrafialovým žiarením, mýlite sa. Ani skrytí pod slnečníkom, čľapkajúci sa vo vode, či spoliehajúci sa na závoj mračien neujdete pred dopadom slnečných lúčov. Oblaky prepúšťajú 70 percent slnečného žiarenia, piesok odráža približne 25 percent a tri metre pod vodnú hladinu prenikne až 50 percent žiarenia.

Zlaté pravidlá opaľovania:

  • Neopaľujte sa medzi 11. a 15. hodinou.
  • Nakrémujte sa 30 minút pred tým, ako si dožičíte slnečný kúpeľ.
  • V prvý deň sa nevystavujte slnečným lúčom dlhšie ako 15 minút. V nasledujúcich dňoch môžete tento interval postupne predlžovať.
  • Nanášanie opaľovacieho krému pravidelne opakujte.
  • Počas pobytu na slnku prijímajte veľa tekutín, zabránite tak dehydratácii pokožky.
  • Ak pravidelne užívate lieky, poraďte sa s lekárom, či sa môžete opaľovať.
  • Pri pobyte na slnku vždy noste čiapku.

Letné koncerty a slávnosti pod holým nebom

Deti obyčajne obľubujú najrozmanitejšie kultúrne podujatia, ak nie sú príliš hlučné. Je výhodou, ak dieťa môže podobné podujatia absolvovať v sprievode svojich rovesníkov. Deti často nedokážu udržať pozornosť natoľko ako dospelí. A nech už si vyberiete akýkoľvek spôsob rodinného leňošenia, nezabudnite si so sebou zobrať fotoaparát.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 16.06.2009: admin, Diskusia k článku "Bábätká a nástrahy letného oddychu "