startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Astma a alergická rinitída - II. časť

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

50 % pacientov, ktorí majú astmu, majú i príznaky alergickej rinitídy. Obe tieto ochorenia postihujú dýchacie ústrojenstvo. Astma sa vyskytuje v spodnej časti, t.j. v prieduškách a v pľúcach, zatiaľ čo alergická rinitída je ochorenie hornej časti, menovite nosnej dutiny a nosových dýchacích ciest.

astma_02Astma v zime

I studený vzduch môže byť spúšťačom astmatických príznakov. Skôr ako sa vyberiete von, nezabudnite si vziať so sebou preventívne lieky na pomoc pri úľave od príznakov. Hlavnými spúšťačmi v zime však zostávajú prachové roztoče a plesne. Preto ak máte vianočný stromček, skôr ako ho ozdobíte, pretrite ho vlhkou handrou, pretože sa na ňom počas uskladnenia mohol usadiť prach. Doporučuje sa tiež utrieť všetky vianočné ozdoby, ktoré ste mali počas celého roka uložené v skladovacích priestoroch. Pozor tiež na horiace sviečky, vypúšťajú sadze, ktoré môžu pôsobiť ako spúšťač, takže sviečky používajte len ako dekorácie. Ak musíte sviečku zapáliť, nepoužívajte vonné druhy, aby ste zmiernili následky a na zahasenie použite vlhkú handru, aby ste minimalizovali únik sadzí. Po skončení Vianoc ozdoby uskladnite v uzavretých nádobách, aby ste sa vyhli ich zvýšenému zaprášeniu.

Pár rád, ktoré pomôžu počas celého roka:
  • Denne (najmä v období hlavnej peľovej sezóny - apríl, máj) kontrolujte koncentráciu peľu v ovzduší. Tieto informácie denne prinášajú média a tlač.
  • Keď je koncentrácia peľu v ovzduší najvyššia, t.j. skoro ráno a podvečer, majte okná a dvere zavreté.
  • Pri upratovaní používajte vlhkú utierku, aby ste zabránili víreniu prachu a jeho rozptyľovaniu do ovzdušia.
  • Všetku posteľnú bielizeň perte pri vysokých teplotách. Posteľnú bielizeň perte každý týždeň na teplotách 50 - 60 °C.
  • Nesušte bielizeň vonku, keď je koncentrácia peľu v ovzduší najvyššia, obzvlášť ráno a podvečer. Nesušte bielizeň vnútri, pretože mokro a vlhkosť môžu spôsobiť tvorbu plesňových spór.
  • Vyhnite sa osviežovačom vzduchu napájaných na elektrické siete, pretože výpary vychádzajúce z týchto spotrebičov môžu dráždiť dýchacie cesty ľudí, ktorí sú na ne citlivý.
  • Pred spaním sa osprchujte alebo okúpte, aby ste odstránili z vlasov a z tela prebytočný peľ.
  • V plyšových hračkách sa môžu nachádzať prachové roztoče, preto ich perte na vysokých teplotách, alebo ich dajte na 24 hodín do mrazničky a potom operte.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 15.12.2009: admin, Diskusia k článku "Astma a alergická rinitída - II. časť"
rightend