Amniocentéza - odber plodovej vody
gynekológ
Kristínka túžobne očakávala svoje prvé dieťa. Radosť, ktorou ovplývalo jej srdce však narušila pochybnosť, či je všetko v poriadku. Pri poslednej návšteve poradne jej lekár povedal, že má podozrenie na poškodenie plodu a preto odporúča urobiť amniocentézu. Čo však amniocentéza je, vedela Kristínka len zbežne. A tak poprosila o vysvetlenie svojho lekára.
Amniocentéza je vyšetrovacia metóda, ktorá slúži k odhaleniu niektorých závažných porúch plodu. Toto vyšetrenie sa prevádza do 24. týždňa, dovtedy je možné podľa zákona tehotenstvo prerušiť.
Z odobranej vody sa následne prevádzajú vyšetrenia. Bunky obsiahnuté v plodovej vode sa vyšetrujú cytogeneticky a biochemicky (laboratórnymi technikami sa určuje „genetická výbava“).
Kedy sa amniocentéza doporučuje?
Amniocentézu vám lekár odporúča v prípade, že je podozrenie na vývojovú vadu plodu. Toto podozrenie môže získať na základe výsledkov predošlých vyšetrení, robených v poradni pre „mamičky“. Patrí medzi ne biochemické vyšetrenie krvi a ultrazvuk. Podozrenie môže vzniknúť i v prípade, že boli v rodine zaznamenané vývojové vady alebo opakované potraty. Dôvodom k amniocentéze môže byť i vyšší vek (nad 40 rokov) rodičky. Vyšetrenie sa robí od 15. týždňa. Pri tomto vyšetrení je možné diagnostikovať chromozómové poruchy ako napr. Dawnov syndróm, štrukturálne defekty, vrodenú poruchu mozgu, alebo mnohé „vzácne“ metabolické poruchy. Neskôr v priebehu tehotenstva sa toto vyšetrenie používa k diagnostike infekcie, poprípade k zhodnoteniu zrelosti plodu.Je dôvod obávať sa?
Za posledných 30 rokov sa stala amniocentéza prevádzaná v ll. trimestri bežne používanou metódou k vylúčeniu genetických vád plodu. Riziko komplikácií pri správnom prevedení je veľmi malé.Ako prebieha samotné vyšetrenie
Po príchode do vyšetrovacej miestnosti si ľahnete na chrbát s obnaženým bruchom. Lekár prechádza po bruchu ultrazvukovou sondou, rovnako ako pri bežnom ultrazvukovom vyšetrení. Potom aplikuje do predpokladaného miesta vpichu injekciu na znecitlivenie a tenkou dlhou ihlou za stálej kontroly ultrazvuku prechádza cez brušnú dutinu, maternicu a plodové obaly do priestoru, v ktorom plod „pláva“. Z neho odoberie 15 - 20 ml plodovej vody a ihlu vytiahne von. Plodu takéto malé množstvo vody chýbať nebude, za určitú dobu sa jej množstvo doplní. Po vyšetrení alebo počas neho môžete mať slabé kŕče maternice.Z odobranej vody sa následne prevádzajú vyšetrenia. Bunky obsiahnuté v plodovej vode sa vyšetrujú cytogeneticky a biochemicky (laboratórnymi technikami sa určuje „genetická výbava“).
Ako sa na vyšetrenie pripraviť
Pred vyšetrením nejedzte minimálne tri hodiny. K vyšetreniu sa dostavte s plným močovým mechúrom. Nahláste akúkoľvek alergickú reakciu, ktorú ste doposiaľ prekonali.Správna voľba lekára
Keď lekár Kristínke ozrejmil dôvod a priebeh samotného vyšetrenia, v tej chvíli mala už iba jednu prosbu - aby bolo všetko v poriadku. Pri akýchkoľvek nejasnostiach požiadajte o vysvetlenie svojho lekára i vy. Nezabúdajte však, že i správna voľba lekára je dôležitá. Lekár musí byť v prvom rade psychológ, až potom odborník. Niekedy sa na to v praxi zabúda.spracovala: Bibiána Želisková