startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Alergia - problém detskej populácie - I. časť

line

poradna - zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V súčasnosti sa na celom svete, Slovensko nevynímajúc, pozoruje vzostup alergických ochorení. Každý piaty človek trpí alergiou, alebo sa u neho počas života prejavila alergická reakcia. V detskej populácii je tento trend zreteľnejší a navyše ho zaznamenávame už v prvých rokoch života.
alergiaImunitný systém patrí k základným riadiacim kontrolným a regulačným systémom ľudského organizmu. Zabezpečuje rovnováhu organizmu v podmienkach neustále sa meniaceho vonkajšieho prostredia. Má schopnosť rozpoznať a zapamätať si cudzorodú látku, s ktorou prišiel do styku. Pri opätovnom stretnutí sa s touto látkou, pohotovo reaguje pripravenými špeciálnymi protilátkami, pomocou ktorých danú situáciu zvládne.

Správne fungovanie imunitného systému je predpokladom zdravia človeka. Za určitých okolností, posôbením vnútorných (vrodených) alebo vonkajších vplyvov, môže však imunitný systém reagovať neprimerane. V prípade nadmernej reakcie imunitného systému hovoríme o hyperreaktivite, ktorej klinickým prejavom je alergia.

Alergia je stav, keď imunitný systém reaguje neprimerane na bežné podnety alebo látky v našom prostredí. Táto prehnaná reakcia je spojená s klinickými príznakmi v rôznych orgánoch - na koži, v zažívacom ústrojenstve, v dýchacích cestách, v očiach. V zásade ale môžeme povedať, že reakcia prebieha vždy na styčných plochách vonkajšieho a vnútorného prostredia (na koži a slizniciach).

Látky, ktoré takúto neprimeranú reakciu organizmu vyprovokujú, sa nazývajú alergény a stretávame sa s nimi každodenne ako vo vonkajšom prostredí, tak aj v prostredí našich bytov.

Najbežnejšie alergény domáceho prostredia:
  • bytové roztoče,
  • alergény domácich zvierat,
  • plesne.
Najbežnejšie alergény vonkajšieho prostredia:
  • peľ stromov, tráv a burín,
  • alergény bodavého hmyzu.
Potravinové alergény:
  • mlieko, vaječný bielok, ryby, orechy a oriešky
  • citrusové plody, kiwi, zeler, rajčiny, med
  • konzervačné látky (sulfity E220-227, nitrity E249-252, kyselina benzoová E210-219 ), antioxidanciá (E321), farbivá (E102, 110,122,123,127,151 ), príchute (glutaman).

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 28.11.2007: admin, Diskusia k článku "Alergia - problém detskej populácie - I. časť"
rightend