startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ako správne voziť deti v aute?

line

bábätká
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Viete, ako správne posadiť dieťa do autosedačky? Nenechávate dieťa v aute o samote? Na čo si dať pozor a ako správne voziť deti v aute, vám poradíme v dnešnom článku.
-- PR článok --

dieta sa hraje

Výber detskej sedačky je pre rodičov jednou z kľúčových aktivít, ako zaistiť bezpečnosť dieťaťa v aute. Airbagy i bezpečnostné pásy sú prispôsobené dospelým, detská sedačka je preto nutnosťou. Pre prípady úrazu osôb v aute, teda aj detí, je dobré mať uzavreté havarijné poistenie s doplnkovým poistením úrazu.Bezpečnosť dieťaťa v aute

Každé dieťa do 150 cm musí byť v aute prevážané len v autosedačke, ktorá im v prípade nehody poskytne ochranu. Ale veľmi dôležité je, aby najmä vodič dbal na bezpečnú jazdu, teda neprekračoval povolenú rýchlosť a dodržoval dopravné predpisy. Podľa prieskumov sa totiž až tretina vodičov v Európe previní najmä prekročením rýchlosti aj s dieťaťom v aute. Ďalších 33 % potom nemá správnu detskú sedačku a niektorí si nevedia rady s jej inštaláciou v aute.

Zle nainštalovaná autosedačka v aute

Jednou z najväčších chýb pri detských autosedačkách je ich inštalácia a nesprávne vedený bezpečnostný pás. Ak si s detskou autosedačkou neviete rady, nechajte si pomôcť od predajcu. Ten vám všetko vysvetlí, pomôže vám s jej inštaláciou do auta a ukáže vám, ako do nej dieťa správne pripútať.

Hrubé zimné bundy

V zime deťom vždy dajte zimnú bundu dolu. Ak na sebe bude mať príliš veľa vrstiev oblečenia, autosedačka nebude mať taký účinok, aký by mala mať – pásy kvôli hrubej bunde nemôžu byť dostatočne upevnené a dieťa vám zo sedačky môže ľahko vykĺznuť.

Nevozte dieťa na kolenách

Možno si poviete, že predsa idete len na návštevu starých rodičov o pár ulíc ďalej, tak nie je treba dávať dieťa na tých pár minút do autosedačky. No toto je častý omyl, ktorý zvyšuje riziko nehody. Vždy posaďte dieťa do autosedačky, či už bude cesta trvať pár minút alebo pár hodín.
Dôležité je tiež nepoužívať pás pre dospelých bez autosedačky. Keďže je dieťa vzrastom oveľa menšie ako dospelý, bezpečnostný pás mu nesedí tak, ako by mal a vedie cez krk.

Najbezpečnejšie miesto v aute

Podľa štatistík je najbezpečnejšie miesto v aute vpravo vzadu. Bábätká a maličké deti sa do autosedačky umiestňujú na toto miesto proti smeru jazdy. Rovnako tak aj väčšie deti posaďte do autosedačky na toto miesto, ale už čelom dopredu. Nikdy nedávajte kolísku v aute na predné sedadlo vedľa seba.

Dajte pozor na veci okolo detí

V aute si dajte pozor aj na voľné predmety, najmä tie ťažké, ktoré môžu dieťa ohroziť nielen pri nehode, ale aj pri prudšom zabrzdení. Majte preto všetko, čo nemusíte mať po ruke, uložené v kufri. Mobil alebo fľašu s vodou umiestnite do pevného držiaku a uistite sa, že vedľa dieťaťa nie je položená taška s nákupom alebo iné veci.
Aj jedlo pre deti do auta vyberajte dôsledne, vhodné sú najmä rôzne kapsičky alebo mäkké ovocie. Je lepšie sa vyhnúť sušienkam a podobným jedlám, ktoré ľahko zaskočia a dieťa sa môže začať dusiť. Ak ste s ním v aute sami, môže to byť veľmi nebezpečná situácia.
rightend