startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Ako sa vyrovnať so šikanovaním - I. časť

line

školáci




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Každý deň nemálo školákov vstáva z postele so strachom zo školy. Šikana je závažný spoločenský problém, ktorý sa zďaleka netýka len žiakov. Často však zostáva skrytý a premlčaný. V dnešnom článku sa pokúsime urobiť výnimku.
sikanovanie_01Šikanovanie je také chovanie, pri ktorom je jednotlivec opakovane provokovaný, ponižovaný, vydieraný, či fyzicky zraňovaný iným jednotlivcom alebo skupinov, ktorá má nad ním fyzickú alebo spoločenskú prevahu.

Niekedy má šikanovanie podobu zámerného podkopnutia, úderu rukou alebo dvojzmyselných narážok. Inokedy je prostriedkom šikanovania psychologická manipulácia, ktorej cieľom je dokázať vlastnú dôležitosť.

Slovné obťažovanie sa s nástupom internetu pretransformovalo do obťažujúcich textových správ prostredníctvom SMS správ, prípadne do útočnej výmeny názorov (flamewar) v diskusných fórach či chatoch.

K najbolestnejším stránkam šikanovania patrí jeho neústupnosť. Väčšina z nás bez väčšich problémov unesie príležitostné „doberanie si“ od rovesníkov, ale keď sa to opakuje deň, čo deň, obeť žije v neustálom strachu. Dievčatám rovnako ako chlapcom sa náhle zhorší školský prospech a začínajú ich trápiť bolesti brucha známe ako „syndróm dráždivého čreva“. Majú strach výjsť cez prestávku na chodbu, alebo sú celý deň hladní, pretože sa neodvážia vojsť do školskej jedálne. Nečudo, že obete šikanovania často trpia depresiou, nízkym sebavedomím, nadmernou úzkosťou alebo náchylnosťou k samovražde.

Aj keď sa to možno nezdá, aj agresori majú vlastné ťažkosti. Šikanovanie ich vedie k ďalším formám násilia, takže je dosť pravdepodobné, že jeden zo štyroch školských agresorov bude mať do 30. roku života prvý záznam v registri trestov.

Kto sú agresori?

Agresormi môžu byť rovnako dievčatá aj chlapci. Niektorí sú agresívny na prvý pohľad, iní sú navonok rezervovanejší, ale ich manipulatívne metódy sú o to rafinovanejšie (napríklad: pustia medzi spolužiakov nebezpečnú klebetu a sledujú, čo sa bude diať).

Agresori zvyčajne mávajú charakteristické črty: radi ovládajú druhých, sú mimoriadne sebeckí, majú nedostatočný spoločenský úsudok, nezriedka im chýba schopnosť vcítiť sa do pocitov ostatných.

autor: M. P.



line

Diskusia


forum 29.10.2007: admin, Diskusia k článku "Ako sa vyrovnať so šikanovaním - I. časť"
rightend