startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Ako sa rozlúčít s cumlíkom

line

nápady a aktivity
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Túto otázku si kladie veľa mladých rodičov s malými deťmi do jedného roka. Nájdu sa aj výnimky, ktoré si náhradu materinskej blízkosti nikdy neobľúbia. Početná skupina detí sa cumlíka drží aj vo veku, keď to inak hrdých rodičov neteší. Keby je teda správny čas na rozlúčku s cumlíkom?
dieta-s-cumlikomVäčšina rodičov sa pokúsi vziať dieťaťu cumlík vo chvíli, keď sa im zdá, že prišiel ten správny čas. Výsledkom bývajú prebdené noci, záchvaty hnevu alebo nekonečný plač. Nič z toho nepomôže dieťaťu a neprospeje ani jeho rodičom. Dajme preto prednosť pokojnému rozhovoru s vysvetlením, že „veľké deti“ cumlík už nemajú, ale nečakajte, že sa dieťa na prvýkrát podriadi našim predstavám. Naopak, môže sa rozplakať, trucovať, no rodič by však aj v takom prípade mal zachovať rozvahu, nezvyšovať hlas a pochváliť potomka aj za najmenší pokrok.

Pre väčšinu detí je cumlík predovšetkým prostriedkom k pokojnému zaspávaniu, obmedzme teda jeho použite na poobedňajší a večerný spánok. Nájdu sa aj rodičia, ktorí ho po zaspatí skúsia dieťaťu jemne a nenápadne vziať, často aj niekoľkokrát za sebou.

Malé deti sú učenlivými a živými pozorovateľmi s túžbou po spoločnosti rovesníkov. Doprajme im ju zavčasu na ihrisku, návšteve rodiny či známych a všade tam, kde je príležitosť zoznámiť sa so staršími rovesníkmi bez cumlíka. Dáme im tak prakticky najavo, že aj oni sú už dospeli. Môže sa stať, že si dieťa spočiatku pred hrou so staršími deťmi nechá cumlík u rodiča v úschove a v krátkom čase naňho celkom zabudne.

Rozlúčkový rituál s cumlíkom prostredníctvom príbehu o „cumlíkovej víle“ sa po svete šíri predovšetkým z anglicky hovoriacich krajín. Dieťa vďaka jeho prístupnej forme šetrne spozná, že prišiel čas, aby si cumlík odniesla dobrá víla a za odmenu mu na dohodnutom mieste (obyčajne pod vankúšom) nechala malú odmenu.

Ak čakáte, alebo dokonca už v rodine máte ďalší prírastok, je to vynikajúca príležitosť naučiť staršie z detí súrodeneckej spolupatričnosti. Navrhnite mu, aby svoj cumlík daroval na privítanie bračekovi alebo sestričke. Predtým ho môžete pekne zabaliť a venovať spoločne.

V snahe nástojčivo docieliť, aby ich dieťa do roka a do dňa cumlík odložilo, uchyľujú sa niektorí z rodičov k prostriedkom krajného nátlaku, akými sú nenápadné skracovanie cumlíka nožnicami alebo natieranie odpornými látkami. Obe cesty pomaly narušujú celistvosť cumlíka, takže drobné čiastočky môžu v detskom hrdle uviaznuť. Rozlúčku s cumlíkom treba plánovať dlhodobo a s citom k individuálnym potrebám dieťaťa. Dúfame, že tieto riadky pomôžu vášmu dieťaťu urobiť malý, ale dôležitý krok na ceste k duševnej zrelosti.

spracoval: M. P.

rightend