startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ako sa deti učia rozprávať

line

batoľatá
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Možno ste už počuli, že čo sa týka učenia, malé deti sú ako špongia - nasajú všetko, čo vidia vo svojom okolí. Do šiestich týždňov začína dieťa rozoznávať kto je jeho matka, vyľakajú ho nečakané zvuky a dokáže sústredene počúvať.
KupaniePočas prvých troch mesiacov života sa dieťa učí smiať, zaujíma sa o svoje okolie, baví sa pozorovaním tvárí a začína očami sledovať pohybujúce sa predmety.

Preto nie je prekvapením, že sa deti učia hovoriť už počas deviateho mesiaca svojho života aj keď ešte nie sú schopné zrozumiteľne artikulovať. Nasledujúce činnosti sú dobrým príkladom toho, ako si dieťa rozvíja rečové schopnosti:

Hra na „slepú babu“ pri kúpaní

Dieťatko pri kúpaní rúčkami plieska po vodnej hladine. Mamička sedí vedľa neho a dáva pozor. Potom ho osloví a vezme do ruky žinku. Budeme sa spolu hrať?

Dieťatko sleduje maminu usmiatu tvár, tiež sa usmieva a smeje. Mama si žinkou zakryje tvár a diaťatko sa po nej načiahne. „Kde je mama?“ počuje známy hlas. Mama poodhalí žinkou zakrytú tvár a dieťatku žiari tvár nadšením.

„A teraz ty“ povie mama a podá žinku dieťatku, ktoré si zakryje tvár a mamička sa opýta: „Kde je Janka?“. Dievčatko pustí žinku do vody smeje sa a bľaboce. Myslím, že chceš povedať, že na dnes už stačilo, poďme do postieľky.

Podobne ako všetky malé deti aj Janka sa učí rozprávať skúsenosťou:
  • vie, že hra s iným človekom je zábavná,
  • zdvihne hlavu, keď mama vysloví jej meno,
  • opätuje úsmev svojej mame.
Mama jej pomáha naučiť sa rozprávať tým, že:
  • sa s ňou počas dňa rozpráva,
  • neustále ju oslovuje menom a učí ju tým príjímať ho,
  • každú hru niekoľkokrát opakuje a učí ju tým zapájať sa,
  • odpovedá na bľabot, ako keby rozumela, čo dieťatko hovorí.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 23.03.2006: admin, Diskusia k článku "Ako sa deti učia rozprávať"