startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Ako predísť plochej hlavičke

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Na tvar detskej hlavičky a tváre počas vnútromaternicového vývoja aj počas pôrodu má vplyv viacero faktorov. Väčšina deformácií lebky po narodení je našťastie dočasných, aj keď sa nájdu aj prípady zapríčinené dedičnosťou.
spiace dietaKeď ste strávili nejaký čas medzi malými deťmi, určite ste si všimli, že veľa z nich má na zátylku alebo na boku plochú hlavičku. Tento jav je známy aj ako polohová plagiocefália, ktorá môže vzniknúť následkom dlhého ležania v jednej polohe (napríklad pri cestovaní autom v detskej sedačke alebo v kočiari). Veľa rodičov zo strachu pred syndrómom náhleho úmrtia v detstve necháva deti spať na chrbte, čo si vyberie svoju daň práve na deformácii lebky.

Bábätká prichádzajú na svet s mäkkou a pružnou lebkou, ktorá im uľahčuje cestu pôrodým kanálom, ale zároveň ich robí v prvých mesiacoch života zraniteľnými a náchylnými na rôzne typy deformácií hlavičky z preležania. Predčasne narodené deti alebo deti s torticollis (vrodená chyba spôsobená jednostranným skrátením svalu - kývača hlavy) sú na deformáciu lebky zvlášť náchylné. Vo väčšine prípadoch je deformácia lebky len dočasná a upraví sa akonáhle začne dieťa liezť a robiť prvé pokusy s udržaním rovnováhy na nohách. Niekedy sa rodičia môžu rozhodnúť, že správnemu vytvarovaniu hlavičky pomôžu použitím ortopedickej helmy, ktorá je najúčinnejšou pomôckou práve v období medzi 4. - 12. mesiacom. Nie všetci lekári tento postup schvaľujú a považujú za potrebný.

Existuje niekoľko odporúčaní, ktoré môžu pomôcť rodičom udržať svojmu dieťaťu prirodzene tvarovanú hlavičku. Aj keď je dôležité, aby dieťa v noci ležalo na chrbte, netreba zanedbávať ani pravidelné chvíľky rozcvičky na brušku počas dňa. Rovnako môžete dieťaťu pomôcť tak, že ho na noc uložíte hlavičkou na opačný koniec postieľky a dáte mu možnosť otočiť hlavičku vždy k novému výhľadu.

Syndróm plochej hlavičky je obyčajne len kozmetická záležitosť, nijako neovplyvňuje intelektuálny vývin dieťaťa. Stretávajú sa s ním rodičia po celom svete a pri včasnej diagnostike je možné to napraviť tak, že si dieťa na svoj dočasný handicap nebude vôbec pamätať.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 15.05.2009: admin, Diskusia k článku "Ako predísť plochej hlavičke"
rightend