startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ako nechať dieťa odgrgnúť

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Prvé kŕmenie je istotne pre každého rodiča vzrušujúcim zážitkom. Sprvu sa tejto činnosti môžete aj obávať, obzvlášť keď neviete, čo sa dá od takého pokusu očakávať. Dnes sa preto pozrieme na jeden z dôležitých krokov pri kŕmení novorodencov - odgrgnutie.
odgrgnutieOdgrgnutie pomáha dieťaťu zbaviť sa vzduchu, ktoré do seba naťahalo počas kojenia. Ak si dieťa po kŕmení neodgrgne, môže sa stať, že potravu vyvracia, je nepokojné, alebo dostane vetry. Väčšina lekárov sa zhodne na tom, že kolika a neprestajný plač nemusí mať vždy na svedomí nahromadenie plynov počas kŕmenia. Často to býva vzduch naberaný počas dlhého plaču.

Dieťaťu pomôžete odgrgnúť jemným poklepaním po chrbte. Pre každý prípad si pri tom na plece dajte uterák. Môžete vyskúšať aj alternatívne polohy, ktoré možno budú pre Vaše dieťa dokonca prirodzenejšie:

Sadnite si vzpriamene a jednou rukou dieťa pridržte na hrudi. Brada dieťaťa by pri tom mala spočívať na vašom pleci. Druhou rukou jemne potľapkajte dieťa po chrbte. Táto poloha je vhodná aj v prípade, že máte doma hojdacie kreslo.

V zpriamenej polohe si posaďte dieťa obkročmo na koleno. Dlaňou podoprite bradu dieťaťa, lakťom sa pritom jemne opierajte o jeho hruď (dajte si pozor, aby ste dieťa držali naozaj za bradu nie pod krkom) a druhou rukou dieťa potľapkaje po chrbte.

Položte dieťa do lona na bruško. Rukou mu podoprite hlavičku a presvedčte sa, že má hlavičku vyššie ako hrudník. V tejto polohe jemne potľapkajte po chrbte.

Ak je to potrebné, môžete nechať dieťa odgrnúť aj v priebehu dojčenia, alebo kŕmenia z fľašky. Počas prvých šiestich mesiacov držte dieťa po kŕmení 10 -15 minút vždy v zpriamenej polohe, aby ste tak predišli vyvráteniu potravy. Ak sa aj stane, že dieťa občas niečo vyvráti, je to nepríjemné skôr Vám ako jemu.

Niekedy môže potreba grgnúť si dieťa vytrhnúť zo spánku – vtedy ho stačí na chvíľu vziať do náručia a potom čo uvoľní nahromadené plyny, opäť pokojne zaspí. Rovnako sa nemusíte znepokojovať ani v prípade, že si dieťa neodgrgne po každom kŕmení: Nemusí to hneď znamenať katastrofu – Váš potomok sa jednoducho naučil prijímať potravu bez nadmerného naberania vzduchu.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 18.12.2006: admin, Diskusia k článku "Ako nechať dieťa odgrgnúť"
rightend