startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Ako krotiť detský hnev

line

batoľatá
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Výchova vlastných detí patrí k tým najvďačnejším ale zároveň aj najnáročnejším povolaniam na svete. Väčšina z nás sa k nemu dostane bez väčšej predchádzajúcej prípravy a tak sa učíme "za chodu" na vlatných úspechoch aj pošmyknutiach. Aj preto je často veľmi náročné vysporiadať sa s takým detským správaním, ktoré skúša pevnosť našej vlastnej povahy až za hranice tolerancie.
nahnevane dievcatko_tsp104267468Prejavy hnevu a agresivity sú bežným ľudským prejavom a nevyhýbajú sa ani deťom. Na rozdiel od nich dospelí dokážu svoje vnútorné prežívanie obyčajne viac kontrolovať. Deti tieto kontrolné mechanizmy nepoznajú a tak energiu hnevu ventilujú do agresívneho správania: hryzenia, bitia či kopancov. Ak má dieťa sklony k agresívnemu správaniu, je na rodičoch, aby mu ukázali, ako sa s negatívnymi pocitmi vysporiadať civilizovaným spôsobom.

Stanovme pevné a konzistentné hranice

Deti potrebujú jednoznačne vedieť, čo sa smie a čo nie. Preto si dajme záležať na tom, aby všetci tí, ktorí nám s jeho výchovou pomáhajú, podrobne poznali náš „domáci poriadok.“ Dieťa, ktoré opatrovníka udrie, koprne, či pohryzie, musí byť pokarhané rovnako prísne, ako keby sa previnilo v prítomnosti rodiča. To ho naučí porozumieť, že urobilo zle.

Pomôžme dieťaťu nájsť spôsob, ako sa s hnevom vyrovnať

Veďme dieťa k tomu, aby sa naučilo vyjadriť svoje ťaživé pocity a nevybíjalo si ich vo fyzickej agresivite voči iným. Keď dieťa robí v novom spôsobe zvládania hnevu pokroky, nezabudnime ho pochváliť a aj sami sa naučme partnerské nezhody v domácnosti riešiť nekonfliktným spôsobom.

Vštepme dieťaťu pravidlá sebakontroly

Deti bohužial neprichádzajú na svet so schopnosťou sebakontroly. Tú musia rovnako ako mnohí dospelí postupne s rodičovskou pomocou trénovať. Výsledky nebudú viditeľné hneď, ale ako sa hovorí, trpezlivosť ruže prináša.

sčupený chlapecNeschvaľujme frajerskú tvrdosť

V niektorých rodinách rodičia podporujú chlapčenskú agresivitu, čo sa môže negatívne odraziť na správaní dieťaťa, ktoré takto získa dojem, že „byť tvrdým“, je vlastne dobrá vec a rodičia agresívne správanie schvaľujú.

Pri výchove sa príliš nespoliehajme na telesné tresty

Je veľa rodičov, pre ktorých je „pevná ruka“ neodeliteľnou súčasťou výchovy. Neprimerané časté používanie telesných trestov však môže dieťa naučiť, že bitka je prirodzeným spôsobom riešenia konfliktov, takže sa z neho ľahko môže stať agresívny človek a bitkár. Okrem toho telesné tresty sú v mnohých krajinách EU zákonom zakázané a minulý rok bol totožný zákon prijatý aj v našom parlamente.

Naučme sa ovládať vlastný hnev

Deti prirodzene kopírujú správanie svojich rodičov a preto, keď ich chceme niečo naučiť, mali by sme sa tým v prvom rade riadiť mi sami.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 03.02.2009: admin, Diskusia k článku "Ako krotiť detský hnev"
rightend