startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ako dieťatku pripomenúť domov

line

bábätká
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Prvé dni novorodenca na tomto svete sú drsným budíčkom. Život v útulnom vodnom prostredí maternice vystrieda suchá zem. Sedliacky rozum hovorí, že čerstvé nemluvňa potrebuje hlavne tiché prostredie a citlivé zaobchádzanie. Ale predstavte si, že by ste sa z prostredia bohatého na zvuky a pohyb zrazu ocitli v úplnom tichu a nehybnosti.
Dieta v perinkeAby ste dieťatku prechodné obdobie čo najviac spríjemnili, môžete sa pokúsiť čo najviac sprítomniť jeho prirodzené prostredie niektorým z nasledujúcich spôsobov:

1. Zavinutie

Zabalenie dieťaťa do pevnej perinky mu do určitej mieri nahrádza „úzku izbu“ v maternici a drží pod kontrolou reflexy, ktoré by mohli dieťa rozplakať. Perinka tiež pomáha dieťatku dlhšie spať, len pri jej používaní treba dávať pozor, aby sa dieťa neprehrialo (pred uložením na noc skontrolujte, či dieťa nemá vlhké uši a čelo).

2. Polohovanie na bruchu

Uloženie nepokojného novorodenca do postieľky na chrbát, prípadne jeho držanie v tejto polohe na rukách, dáva dieťaťu pocit akoby išlo spadnúť, čo často vedie len k ďalšiemu plaču. Poloha na brušku ho naopak upokojuje. Na noc by však dieťa malo predsa len ležať na chrbte.

3. Šuštivý zvuk

Výrazné „ššš“ je pre uši novorodenca rajskou hudbou. Pripomína mu totiž zvuk krvného obehu v tele matky. Z rovnakého dôvodu pôsobí na niektoré deti upokojujúco aj zvuk ručného vysávača či fénu na vlasy.

4. Hojdanie

Nemluvňatá môžete prirovnať k námorníkom, čo sa z dlhej plavby vrátili na pevnú zem. Ležanie v nehybnej mäkkej kolíske sa im nemusí vždy páčiť. Rázne rytmické pohyby majú na novorodenca skoro hypnotický efekt. To platí aj pre jazdu v aute a nosenie dieťaťa v „uzlíku“ pred sebou.

5. Sací reflex

Matkina prsná bradavka, dojčenská fľaša alebo cumlík umožňujú novorodeniatku uplatniť sací reflex, ktorý okrem vyživovacej funkcie stimuluje vylučovanie upokojujúcich enzímov v mozgu novorodenca.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 07.11.2006: admin, Diskusia k článku "Ako dieťatku pripomenúť domov"
rightend