startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ako bojovať proti zlým snom

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Možno sa to stalo aj Vám. Počas pokojnej noci začujete z detskej izby krik alebo plač. Zo strachom vstanete a utekáte pozrieť sa na svoje dieťatko, ktoré vystrašene pozerá po svojej izbičke. Na Vašu otázku "Čo sa stalo?" odpovie, že pod jeho posieľkou niekto alebo niečo je. Aj keď sa mu snažíte vysvetliť, že to bol iba zlý sen, nepodarí sa Vám ho ihneď upokojiť.
detsky spanok_02Zlé sny patria k najčastejším príčinám nepokojného detského spánku medzi druhým až piatym rokom života. Zlé sny sa objavujú hlavne v REM fáze spánku (je to fáza hlbokého spánku). Deti sa práve v tejto fáze najčastejšie prebúdzajú. V tomto veku ešte celkom nevedia rozlíšiť sny a realitu, takže ľahko uveria, že to, čo sa im snívalo, je skutočnosť a pod posteľou číha "bubák".

Keď dieťa dorastie do veku, v ktorom sa hranice medzi snami a realitou začínajú spevňovať (obyčajne okolo siedmeho roku života), ustúpi aj strach zo zlých snov.

Medzitým môžete dieťaťu pomôcť niektorým z nasledujúcich spôsobov:

Vyzvedajte trochu. Opýtajte sa svojho dieťaťa na jeho sen. To Vám pomôže určiť jeho spúšťač ako napr. krutosti v televíznych správach, nepríjemnú rozprávku (ak kreslené filmy dokážu vystrašiť).

Urobte „inventúru“ závažných životných udalostí v poslednom čase. Nedávne sťahovanie, strata priateľa alebo prestup na inú školu - aj tieto udalosti majú vplyv na kvalitu detského spánku.

Pomôžte dieťaťu zbaviť sa neistoty. Dovoľte mu nejaký čas spať v jednej izbe s vami alebo starším súrodencom, kým trochu nedospeje.

Nezabúdajte, že malé deti s bohatou predstavivosťou dokážu vidieť strašidlá aj v rôzne rozostavenom nábytku, kvetinách so širokými listami alebo rôznych tieňoch vrhaných od svetla z pouličnej lampy. Niekedy pomôže malá stolná lampa alebo obľúbená plišová hračka na dosah ruky.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 23.03.2007: admin, Diskusia k článku "Ako bojovať proti zlým snom"
rightend