startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Akné - problém mladých ľudí - I. časť

line

výživa
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V puberte organizmus mladého človeka prechádza mnohými zmenami. Zmeny nastávajú nielen v oblasti emocionálnej, ale i v oblasti telesnej. Tieto zmeny môžu niekedy mladí ľudia vnímať ako negatívum, najmä ak ide o problém, týkajúci sa zovňajšku. Najbežnejším príkladom je akné.
akne_01Akné vzniká uzatvorením mazových žliaz, čo vedie k ich zápalu. Hromadenie výlučkov mazových žliaz spôsobuje ich poškodenie a vznik hlbokého podráždenia, po ktorom zostávajú jazvy. Typ akné, s ktorým sa mladí ľudia potýkajú najčastejšie, sa odborne nazýva acne vulgaris. Tento typ vyrážok sa najčastejšie objavuje na tvári, krku, pleciach, hornej časti chrbta a hrudi.

Súčasťou vlasových korienkov sú mazové žľazy, ktoré za normálnych okolností vylučujú primerané množstvo mazu. Na začiatku puberty však zvýšená hladina hormónov spôsobí intenzívnejšie vylučovanie maziva, ktoré spoločne s odumretými bunkami pokožky upchá póry a vytvorí zápal. Ten je vhodným prostredím pre baktérie. Ich množenie sa prejavuje ako začervenanie pokožky, čo je zároveň prvým krokom k vytvoreniu vyrážky hlboko pod kožou, ktorá môže byť veľmi bolestivá.

Vzhľadom na citlivosť životného obdobia, spôsobenú rozkolísanou hormonálnou hladinou, nie je vhodné podceniť význam tohto ochorenia a je potrebné začať čo najskôr diagnostiku a následne nasadiť liečbu, aby akné nezanechalo jazvy na koži i na duši.

Súčasná doba našťastie ponúka väčšie možnosti ako to bolo v minulosti, keď si mnoho mladých ľudí ako spomienku na akné odnieslo do života pleť poznačenú nepeknými jazvami.

V zásade je možné povedať, že každý typ akné je liečiteľný, je len potrebné použiť správnu metódu, prípadne kombináciu rôznych metód. Úspech liečby je závislý od mnohých faktorov a závisí do veľkej miery od spolupráce s pacientom a jeho dôvery voči ošetrujúcemu lekárovi.

Päťdesiat percent úspechu je závislé na stanovení diagnózy, vylúčení vnútorných príčin a nasadení správnej starostlivosti o pleť. Zvyšných päťdesiat percent podľa našich skúseností je v odbornom ošetrovaní pleti – lekárske laserové zákroky, čistenie pleti, ktoré by mala robiť skúsená kozmetička, ktorá má prax v ošetrovaní problematickej pleti a ktorého samozrejmou súčasťou u akné by mala byť mikrodermabrázia a záverečné ošetrenie tzv. biostimulačným laserom.

spracoval: M. P.

rightend