Akné - problém mladých ľudí - I. časť

výživa
V puberte organizmus mladého človeka prechádza mnohými zmenami. Zmeny nastávajú nielen v oblasti emocionálnej, ale i v oblasti telesnej. Tieto zmeny môžu niekedy mladí ľudia vnímať ako negatívum, najmä ak ide o problém, týkajúci sa zovňajšku. Najbežnejším príkladom je akné.
Súčasťou vlasových korienkov sú mazové žľazy, ktoré za normálnych okolností vylučujú primerané množstvo mazu. Na začiatku puberty však zvýšená hladina hormónov spôsobí intenzívnejšie vylučovanie maziva, ktoré spoločne s odumretými bunkami pokožky upchá póry a vytvorí zápal. Ten je vhodným prostredím pre baktérie. Ich množenie sa prejavuje ako začervenanie pokožky, čo je zároveň prvým krokom k vytvoreniu vyrážky hlboko pod kožou, ktorá môže byť veľmi bolestivá.
Vzhľadom na citlivosť životného obdobia, spôsobenú rozkolísanou hormonálnou hladinou, nie je vhodné podceniť význam tohto ochorenia a je potrebné začať čo najskôr diagnostiku a následne nasadiť liečbu, aby akné nezanechalo jazvy na koži i na duši.
Súčasná doba našťastie ponúka väčšie možnosti ako to bolo v minulosti, keď si mnoho mladých ľudí ako spomienku na akné odnieslo do života pleť poznačenú nepeknými jazvami.
V zásade je možné povedať, že každý typ akné je liečiteľný, je len potrebné použiť správnu metódu, prípadne kombináciu rôznych metód. Úspech liečby je závislý od mnohých faktorov a závisí do veľkej miery od spolupráce s pacientom a jeho dôvery voči ošetrujúcemu lekárovi.
Päťdesiat percent úspechu je závislé na stanovení diagnózy, vylúčení vnútorných príčin a nasadení správnej starostlivosti o pleť. Zvyšných päťdesiat percent podľa našich skúseností je v odbornom ošetrovaní pleti – lekárske laserové zákroky, čistenie pleti, ktoré by mala robiť skúsená kozmetička, ktorá má prax v ošetrovaní problematickej pleti a ktorého samozrejmou súčasťou u akné by mala byť mikrodermabrázia a záverečné ošetrenie tzv. biostimulačným laserom.
spracoval: M. P.