startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Akné - problém mladých ľudí - II. časť

line

výživa
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V puberte organizmus mladého človeka prechádza mnohými zmenami. Zmeny nastávajú nielen v oblasti emocionálnej, ale i v oblasti telesnej. Tieto zmeny môžu niekedy mladí ľudia vnímať ako negatívum, najmä ak ide o problém, týkajúci sa zovňajšku. Najbežnejším príkladom je akné.
cistenie pleti_01Pri miestnej liečbe sa na odporučenie lekára používajú antibiotiká (krémy, roztoky), benzoylperoxid, kyselina azaleinová, deriváty vitamínu A (gély, krémy), chemický peeling(aplikácia ovocných kyselín, najnovšie polyhydroxykyselín, ktoré sú jemnejšie voči pokožke), aplikácia laseru a ako vysoko účinná sa ukázala metóda použitia intenzívneho pulzného svetla.

Pri zlyhaní lokálnej liečby sa okamžite nasadzuje celková liečba, najčastejšie perorálna antikoncepcia s antiandrogénnym účinkom, antibiotiká, alebo deriváty vitamínu A.
Kým ľahšie formy akné sa dajú väčšinou dobre terapeuticky ovplyvňovať lokálnou liečbou (krémy, lotia, roztoky), pri vážnejších zápalových prejavoch sa hlavný dôraz kladie na liečbu celkovú (antibiotiká, antiandrogény, izotretinoin).

Spomínanou overenou novinkou v liečbe akné je využitie intenzívneho pulzného svetla alebo lasera vyššej vlnovej dĺžky, pri ktorom dochádza k stimulácii lokálnej imunitnej odpovede, k zníženiu počtu zapálených vyrážok a k odstráneniu červenofialových a hnedých fľakov, ktoré u mnohých pacientov zostávajú na koži po zahojení vyrážok.
Zároveň dochádza k vylepšeniu textúry kože a redukcii rozšírených pórov. Jedná sa o minimálne bolestivú metódu, pri ktorej pacient pociťuje akoby štipnutie v mieste impulzu.

Zákrok trvá v priemere 15 – 20 minút a pokožka po zákroku je začervenaná a mierne opuchnutá. Začervenanie a opuch miznú do niekoľkých hodín a dlhšie pretrváva v mieste jaziev a pigmentácií po dohojených vyrážkach. Opakovanie je možné po štyroch týždňoch, kedy sa kompletne obnoví horná vrstva kože – epidermas. Odporúča sa 3 – 5 zákrokov v zimnej sezóne. Cena závisí od počtu impulzov, priemerne pri ošetrení postihnutých lokalít na tvári je to cca 2 500 Sk.

Liečba je vždy komplexná a jej súčasťou je aj domáce ošetrovanie, ktoré spočíva v dôkladnom večernom vyčistení pokožky a jej následným ošetrením kyslou pleťovou vodou pH 4, ktorá obnoví prirodzené obranné mechanizmy na koži.

Na večer sú vhodné krémy s obsahom retinoidov alebo ovocných kyselín. Na to, aby sme pleť príliš nevysušili, je dôležité ráno ju dôkladne hydratovať, pretože príliš suchá pleť sa prirodzene začne viac mastiť.

Na zapálené prejavy je vhodné použiť antibiotikum vo forme pleťovej vody, ktorou si pacient pretiera len zapálené ložiská. Na záver je treba povedať, že najhoršou formou liečby je tzv. samoliečba – vytláčanie si vyrážok, striedanie krémov atď.

spracoval: M. P.

rightend