startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Aby detské nôžky zdravo rástli

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Mamičky zvyknú počítať každý prstík na nôžkach svojho bábätka. Tie ho neskôr ponesú životom po mnohých cestách. O to, ako sa postarať aby nôžky vášmu bábätku dobre slúžili hneď, je aj tento článok.
detska nozickaPraktické skúsenosti dokazujú, že topánky s mäkkou podrážkou sú pre detskú nôžku vo vývoji najvyhovujúcejšie. Lezenie a chôdza na boso pomáha prstom na nohe zdravo rásť a zlepšovať pohybovú zdatnosť a silu chodidla. Z praktických dôvodov však bosá noha nie je vždy to najlepšie. Jemné detské nôžky potrebujú ochranu pre drsnými povrchmi a nízkymi teplotami.

Ľudská noha patrí k najkomplexnejším častiam kostry. Pri narodení ju tvorí len 22 sčasti vyvinutých kostí. Ako dieťa postupne rastie, tak dorastajú a silnejú aj jeho končatiny. V prvom roku života dieťaťa postupne dosiahnu až polovicu dĺžky v dospelosti, preto ortopédi považujú obdobie do prvého roka za rozhodujúce pre zdravý vývoj detských nôh. Do osemnásteho roku života bude mať ľudská noha 28 kostí, 19 svalov, okolo 100 šliach a tisíce nervových zakončení.

Topánka s mäkkou podrážkou dáva detskej nohe dostatočnú voľnosť pohybu, svaly sa môžu správne napínať a krok po kroku silnieť. Čím ohybnejšia obuv, tým väčší rozsah pohybu a práca svalov. Príliš tvrdá obuv prácu svalov sťažuje udržanie rovnováhy a tým porušuje celkovú rovnováhu dieťaťa pri chôdzi.

Pri nákupe detskej obuvi by ste preto mali dbať na prirodzený materiál (najlepšia je koža) ale aj na dostatočný priestor pre chodidlo (aspoň 1,25 cm veľká medzera medzi palcom na nohe a špicou topánky) s protišmykovou podrážkou. Kým dieťa nie je schopné chôdze, je pre neho obuv prostriedkom ochrany pred zimou a klzkými povrchmi.

Už od ranného detstva po obdobie batoľaťa môžu rodičia udržiavať nohy svojich ratolestí v kondícii aj pomocou nasledujúcich tipov:
  • Nechávajte detskému telíčku priestor na pohyb. Priliehavé šaty, ponožky a čiapky sťažujú dieťaťu pohyb a môžu brániť aj správnemu prekrveniu končatín
  • Hry s prstíkmi („varila myšička kašičku“) pomáhajú končatinám pripraviť sa na záťaž a precvičujú svalové napätie.
  • Zmena polohy je dôležitá. Príliš dlhé sedenie a jednostranné namáhanie svalu môže spôsobiť tŕpnutie končatín.
  • Rastú ako z vody. Do piateho roku nohy vášho dieťatka rastú skoro dvojnásobným tempom, preto ich treba pravidelne premeriavať, aby obuv dobre sedela
  • Buďte pri prvých krôčikoch trpezliví. Väčšina detí sa naučí chodiť približne v 9. - 18. mesiaci života. Pokiaľ dieťa stále nechodí ani po prvých narodeninách, je čas vyhľadať odbornú pomoc detského ortopéda.

autor: M. P.


Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 17.10.2006: admin, Diskusia k článku "Aby detské nôžky zdravo rástli"
rightend