startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

1. jún - Medzinárodný deň detí

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

A je to tu. Medzinárodný deň detí nevymizol z našich kalendárov ani tento rok. Sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta je Medzinárodným dňom detí a zvyčajne (ale nie všade) sa oslavuje 1. júna. Na Slovensku sa slávi od roku 1952.
rodinkaMyšlienka Medzinárodného dňa detí vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí (World Conference for the Wellbeing of Children) v Ženeve, vo Švajčiarsku v roku 1925. Na tejto konferencii zástupcovia 54 krajín schválili deklaráciu, ktorá sa zaoberala chudobou, detskou prácou, vzdelaním a inými otázkami týkajúcimi sa detí na celom svete. Po konferencii viacero vlád zaviedlo v svojich krajinách takýto deň, s cieľom urobiť deťom radosť a zároveň poukázať na problémy týkajúce sa detí vo svete. Nie je úplne jasné, prečo práve 1. jún bol vybraný ako MDD. Avšak tento dátum je na svete najobľúbenejší, oslavuje sa vo viac ako 21 krajinách. Prvý jún sa uchytil obzvlášť v komunistických krajinách, kvôli čomu vznikla mylná domnienka, že MDD je komunistickým vynálezom. Avšak Deň detí sa napríklad v USA oslavoval prvýkrát už v roku 1925, a to v San Franciscu.

Posolstvo dňa detí

Posolstvom Medzinárodného dňa detí je myšlienka, aby všetky deti mali šťastné detstvo, aby netrpeli hladom a smädom a aby mali domov a dobrých rodičov. Aby neboli týrané a aby ich rodičia nenechali plakať bez toho, aby zistili príčinu. Aby rodičia venovali svoj čas deťom nielen počas tohto jedného dňa v roku, ale po celý rok. A hlavne aby im dali lásku…

A aké posolstvo prináša tento deň našim deťom?

V prvom rade radosť, že tento deň je tu pre ne. Tomuto dňu (alebo pár dní predtým) je prispôsobený i program v škole či škôlke. Deti sa zväčša v tento deň neučia, ale oslavujú spoločným podujatím vo forme hier, výletu, návštevy kina či inou činnosťou, ktorá im urobí radosť. Detské maškrty ako je zmrzlina, sladkosti, či zákusky samozrejme k tomuto dňu patria. A keď sa oslávi v škole, je čas osláviť i doma.

Aby deti mali radosť

Nič neurobí deťom väčšiu radosť ako to, že si naplánujete všetci – ako rodina - spoločný víkend, alebo pestré popoludnie kdekoľvek, kde budete spolu. Skutočne si niekedy my dospelí ani zďaleka neuvedomujeme akú hodnotu má čas, ktorý strávime so svojimi deťmi. Plánujte si tento deň kdekoľvek, veď možností je neúrekom. Rôzne zábavné popoludnia poriadajú ochodné domy, zoologické záhrady, mestské časti či rôzne inštitúcie. Či prijmete ich ponuku, alebo si program vytvoríte sami, nezabudnite, že k dobrej zábave patrí i dobrá nálada. A aby bruško bolo plné a srdiečko potešené, niekedy skutočne netreba veľa. Kúsok šťastia predsa možno dať rôznymi spôsobmi.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 01.06.2008: admin, Diskusia k článku "1. jún- Medzinárodný deň detí"
rightend