startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Len tak si schrupnúť

line

bábätká




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ak má vaše dieťa počas prvých dvoch mesiacov života problém so zaspávaním, skúste mu postupne skracovať bdelí čas po 15 minútach. Ak je dieťa nadmerne stimulované, dokáže dlhodobo odolávať prirodzenej únave. Najlepší spôsob ako tomu predísť, je neprehliadať prvé známky únavy (zívanie, šuchanie očí, klesajúca hlava.)
detsky spanokSpánok môže byť pre rodiča, ktorý si mysli, že plač novorodencom škodí tvrdým orieškom. Plač v krátkych intervaloch (15 - 20 minút) dieťaťu neublíži, neničí mozgové bunky, ani nie je príčinou vážnych psychologických porúch v strednom veku. Dieťa sa postupne naučí samo sa utíšiť a zaspať, len k tomu potrebuje trochu usmernenia.

Dobré spánkové návyky majú v ranom veku veľa spoločného s pravidelným spôsobom kŕmenia v jednotlivých vývojových etapách dieťaťa.

Novorodenec: novorodenci spia obvykle 16 - 20 hodín denne, vrátane spánku medzi kŕmeniami. Ak je vaše dieťa najedené a po kŕmení je ešte nejaký čas bdelé, uložte ju čo najskôr do postieľky, aby nedošlo k hyperstimulácii.

2 mesiace veku: v tomto veku by ste už dieťaťu mali povoliť, aby sa uložilo samo nielen počas dňa ale aj večer. Neprekáža ak bude pri ukladaní do postieľky plakať. Príďte sa na uložené dieťa opäť pozrieť po 10. - 15. minútach. Ak by dieťa aj potom plakalo, neberte ho do náručia, ale ho pohlaďte a hovorte s ním.

3. - 6. mesiac veku: v tomto období sa často stáva, že dieťa vynechá poobedňajšie „zdriemnutie“ a tak býva často mrzuté. Keď ho ale necháte zaspať až večer, v čase, ktoré si určí samo, bude spať lepšie.

16 a viac mesiacov veku: medzi 16. a 20. mesiacom veku začína dieťa vynechávať raňajšie zdriemnutie a vynahradzuje si ich dlhšími intervalmi spánku poobede. Dieťa by v tomto období malo spať 10 - 12 hodín počas noci a 2 - 3 hodiny poobede.

Pravidlá zdravého detského spánku

  • Mama a nie bábätko rozhoduje o tom, kedy si dieťa zdriemne.
  • Mama rozhoduje o tom kedy zdriemnutie skončí
  • Ak sa Vaše dieťa v 4. mesiaci života budí s plačom, znamená to, že nemá dostatok spánku. Počas noci sa pravdepodobne stalo niečo, čo ho zobudilo a ono už nedokázalo znova zaspať. Dobre vyspaté dieťa sa budí spokojné a džavotajúce.

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.



line

Diskusia


forum 19.12.2006: admin, Diskusia k článku "Len tak si schrupnúť"