startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Migréna

line

zdravie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Jana, tridsaťročná mamička v domácnosti, pravidelne trpela úpornými, oslepujúcimi záchvatmi migrény. Vždy sa začínali poruchami videnia a Jane sa pred očami mihal kľukatý svetelný obrazec. Do hodiny prišla silná bolesť, ktorá akoby vychádzala spoza ľavého oka. Lieky neprinášali nijakú úľavu.
bolest hlavy_tsp78629800Migréna je silná ochromujúca bolesť hlavy. Existujú dva typy migrény: bežný tip alebo migréna bez aury (predzvesti) sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním a poruchami zraku a migréna s aurou, ktorú predchádzajú varovné príznaky, napríklad svetelné záblesky pred očami.

Ľudia, ktorí majú migrénu, sa snažia nájsť možné „spúšťače“ záchvatov migrény, ku ktorým sa radia napr. potraviny, hormóny, počasie, stres. Najčastejšie uvádzanou potravinovou príčinou migrény je čokoláda, za ňou nasledujú syry, citrusové plody a kofeín. V súvislosti s migrénou treba spomenúť i alkoholické nápoje, najmä červené a portské víno. Migrénové stavy však údajne spúšťa i alergia.

K záchvatu môže dôjsť náhlym poklesom hladiny cukru v krvi a preto by ľudia náchylní na migrénu mali jesť pravidelne a pomerne často ľahko stráviteľné jedlá. Vhodným príkladom sú olejnaté ryby, napríklad losos a makrela, pretože majú mierne protizápalové účinky. Zmenu jedálneho lístka však nepocítite hneď, ale až po nejakom čase.

Ku skorým varovným signálom migrénového záchvatu patrí nadmerný hlad alebo smäd, vyčerpanie a nevysvetliteľné zmeny nálad. Na blížiaci sa záchvat upozorňuje aj takzvaná aura alebo predzvesť. Postihnutí často uvádzajú napr. slepú škvrnu vo videní, záblesky svetla, mihanie kľukatých svetelných obrazov pred očami a nepríjemné pocity pri pobyte na jasnom svetle. Tieto pocity môžu trvať niekoľko minút až hodinu a po nich nasledujú silné až ochromujúce bolesti hlavy, nevoľnosť a zvracanie.

Charakteristická silná pulzujúca bolesť pri „bežnej migréne“ sa začína celkom náhle bez akéhokoľvek varovania. Záchvaty trvajú od niekoľkých hodín, až po niekoľko dní a po nich nasleduje tzv. “pľuštenie“, pri ktorom sa pacient cíti unavený a vyčerpaný.

Pokúste sa záchvat prerušiť tým, že si priložíte horúci obklad na zátylok a studený obklad na čelo. Ak však cítite, že by sa horúcim obkladom bolesť len zvýšila, nijaký obklad si neprikladajte. Jednoducho si ľahnite na chrbát a pretiahnite si svaly a kĺby. Pod zátylok si zrolujte uterák a podložte si ním hlavu.

Migrénou väčšinou trpia ženy. U mnohých z nich záchvaty prichádzajú so začiatkom menštruácie, čo naznačuje, že spúšťačom by mohli byť hormóny. Ďalším faktorom je stres, presnejšie obdobie po strese. Typické sú hlavne sobotné rána s migrénou. Napriek tomu však mnoho záchvatov nemá ujasnenú príčinu. Ľudia, ktorých postihujú úporné migrény, by mali podstúpiť pravidelnú liečbu. Tá zväčša spočíva v užívaní profylaktických liekov, ktoré majú zabrániť tomu, aby sa záchvaty opakovali.

kralik rimbaba_tsp147695083Ako predchádzať migréne

Jedzte veľa
  • ľahkých jedál v pravidelných intervaloch, aby ste zabránili poklesu hladiny cukru v krvi,
  • ďumbieru vo varených jedlách alebo používajte čerstvo nastrúhaný ďumbier na prípravu čaju,
  • olejnatých rýb, napr. lososa a makrely.
Vyhýbajte sa:
  • čokoláde, syrom, citrusovým plodom a kofeínu,
  • alkoholu, červenému a portskému vínu.

Byliny tíšia migrénu

Migrénu zmierňuje králik rimbaba. Nevie síce zastaviť rozvinutý záchvat, ale znižuje frekvenciu záchvatov a v niektorých prípadoch môže vzniku migrény celkom zabrániť. Prípravky z rimbaby sú dostupné v tabletkách, ale najúčinnejšie sú čerstvé lístky. Túto rastlinu si môžete vypestovať sami i doma za oknom. Odporúča sa zjesť niekoľko lístkov rimbaby denne. Jedzte ich však len na obloženom chlebe, lebo žutie surových listov niekedy spôsobuje, že sa v ústach tvoria vredy. Ťarchavé ženy by túto rastlinu nemali užívať. Úľavu by vám mohol priniesť aj obklad, ktorý si pripravíte namočením utierky alebo látkovej vreckovky v studenom odvare z rimbaby. Namočenú vreckovku vyžmýkajte a priložte si ju na čelo.

spracovala: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 04.05.2009: admin, Diskusia k článku "Migréna"
rightend