startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Rooming In

line

tehotenstvo a pôrod




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Rooming in predstavuje pre šťastné mamičky ten najlepší spôsob akým sa hneď po pôrode môže vytvoriť medzi mamou a dieťaťom citové puto. Vďaka myšlienke rooming-in mamička postupne spozná temperament, potreby a prejavy bábätka.
rooming-inPre mamičky, ktoré chcú mať svoje dieťatko po pôrode hneď pri sebe, ponúkajú nemocnice rooming in. Po pôrode je novorodenec na určitý čas v opatere sestričky za účelom zvýšeného sledovania. Zhruba po dvanástich hodinách od narodenia je novorodenec umiestnený v izbe spolu so svojou mamou.

Rooming in môže byť poskytovaný rôznym spôsobom. Väčšina mamičiek si vyberie plný rooming in. Vtedy zostáva dieťatko pri svojej mamičke po celý čas. Niektoré mamičky dávajú prednosť tomu, že počas dňa majú dieťatko pri sebe a v noci je v opatere sestričiek.

Tak ako na všetko, aj na rooming in existujú rozdielne názory. Väčšina mamičiek si nevie vynachváliť možnosť mať dieťatko hneď pri sebe, možnosť úplnej starostlivosti o svojho potomka. Mamičky, ktoré sú po pôrode vyčerpané, majú možnosť nechať dieťa cez noc v opatere sestričiek. Ideálne je, ak je novorodenec s matkou počas 24 hodín. Matkám po operačnom pôrode sa dieťatko zvyčajne necháva v izbe na tretí deň po pôrode, keď už sú schopné sa o novorodenca postarať. Všetkým mamičkám v starostlivosti o svoje dieťa pomáhajú sestry a lekári. Mamičky majú práve vtedy najlepšiu možnosť ako získať odpovede na otázky ohľadom ošetrovania, prebaľovania, kŕmenia, polohovania a dojčenia.

Spoločný 24-hodinový pobyt matky a dieťaťa je najlepšou podporou citového puta medzi nimi. Práve vtedy sa mama a dieťatko naučia "spolupracovať". Predstavte si situáciu, keď dieťa spí. Zrazu sa zobudí, ukáže grimasu a začne plakať. Mama vstane, zoberie dieťa do náručia, nakŕmi ho a dieťatko spokojne zaspí. Takto sa mama naučí "predpovedať" to, čo bude nasledovať po zobudení sa jej ratolesti. Nabudúce už hneď keď zbadá grimasu na tvári dieťatka, zoberie ho do náručia a nakŕmi skôr ako začne plakať.

Spravidla priamo na oddelení rooming-in je prítomný laktačný konzultant, ktorý sa venuje matkám po pôrode. Jeho úlohou je pomáhať mamičkám pri nácviku správnych návykov pri dojčení, pomoc pri prikladaní dieťatka k prsníku, vysvetľovanie správnych zásad životosprávy dojčiacich matiek. Vďaka takejto starostlivosti odchádzajú mamičky z nemocnice nielen z teoretickými vedomosťami ale aj s praktickými skúsenosťami.

Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.



line

Diskusia


forum 25.01.2007: admin, Diskusia k článku "Rooming In"
rightend