startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ako sa chrániť pred alergiou

line

zdravie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Predchádzanie ochoreniam je najúčinnejšou a najlacnejšou formou liečby. Prevenciu proti alergii rozdeľujeme na prvotnú, ktorej úlohou je zabrániť rozvinutiu precitlivelosti na alergény a na druhotnú, ktorej úlohou je zabrániť vzplanutiu ochorenia po opakovanom kontakte s alergénom.

pesPrimárna prevencia

S primárnou prevenciou je možné začať už pred narodením dieťaťa, nakoľko riziko vzniku alergie sa zvyšuje v rodinách, kde sú rodičia, alebo súrodenci alergici. Včasná prevencia alergických ochorení zvyšuje kvalitu života. Opatrenia sú zamerané na zníženie záťaže prvotnými alergénmi, ako sú bytové roztoče, alergény bytových zvierat, plesne, peľ a na posilnenie protialergických faktorov (dojčenie, zdravá životospráva).

Správna liečba alergického ochorenia u matky počas tehotenstva pozitívne ovplyvňuje vývin alergie jej dieťatka. Tehotné ženy by vôbec nemali fajčiť. Fajčenie by sa malo obmedziť v prítomnosti dieťaťa i tehotnej ženy na minimum. V tehotenstve je potrebné vyhýbať sa alergénom, najmä ak je matka alergik. Po príchode dieťatka na svet je dobré dojčiť čo najdlhšie (aspoň štyri mesiace) a s podávaním tuhej stravy začať až vtedy, keď ju vie dieťa dobre požuť. Ovocie a zeleninu podávať do šiestich mesiacov iba tepelne upravenú a ak je to možné, zostať s dieťatkom doma čo najdlhšie, keďže pre správny vývoj imunitného systému nie je jedno, kedy začne dieťa navštevovať kolektívne zariadenie. Otužovanie a dostatočná fyzická aktivita prispieva k primárnym preventívnym opatreniam. V prípade choroby dieťaťa nežiadajte od lekára bezpodmienečnú liečbu antibiotikami (antibiotiká menia črevnú mikroflóru, ktorá zabezpečuje správny vývin imunity). V rodinách, kde pravdepodobnosť výskytu alergie stúpa, nie je vhodné chovať v byte domáce zvieratá (mačku, psa, morské prasiatko...). Ak však predsa zvieratá v domácnosti sú, je potrebné vetrať miestnosti a pravidelným kúpaním zvierat znižovať množstvo alrgénov v prostredí.

Izbu a postieľku dieťaťa je potrebné vetrať (často tiež meniť posteľnú bielizeň). Vetraním ostatných miestností (kuchyne, kúpeľne, práčovne, pivnice) sa znižuje riziko vlhkosti. Optimálna relatívna vlhkosť vzduchu v byte je 40 - 50 %. Trvalá vysoká vlhkosť vzduchu (nad 50 %) podporuje šírenie húb a plesní. Pozor na rastliny produkujúce peľ, ktoré môžu vyvolať alergiu.

Sekundárne preventívne opatrenia

Je potrebné všímať si, na aké podnety z vonkajšieho alebo vnútorného prostredia dieťa zareaguje alergickými príznakmi a viesť si o tom záznamy. Je nevyhnutné odstrániť z domáceho prostredia najčastejšie zdroje alergénov (prach, domáce zvieratá, rastliny produkujúce peľ...) a zminimalizovať množstvo tabakového dymu v domácnosti. Riziko bodnutia hmyzu znížiť vhodným oblečením, obmedziť konzumáciu sladkostí vonku a primerane sa správať v prírode. Potraviny ako čokoláda, údené výrobky, med, rajčina, orechy, treskovité ryby sú významným spúšťačom alergickej reakcie, preto je potrebné ich konzumáciu obmedziť.

Ak u svojho dieťaťa objavíte príznaky svedčiace o alergickej reakcii, navštívte lekára, pretože alergie ovplyvňujú kvalitu života a alergické ochorenia sú závažným zdravotným problémom.

spracovala: Bibiána Želisková



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.



line

Diskusia


forum 23.02.2010: admin, Diskusia k článku "Ako sa chrániť pred alergiou"
rightend