Všetečné otázky o vlasoch a nechtoch - II. časť


zaujímavosti




Aj keď pravidelné návštevy kaderníka sú predovšetkým výsadou žien, nechty si musíme pravidelne strihať všetci. Za pozornosť stojí, že aj keď sú nechty a vlasy súčasťou nášho tela, necítime pri ich skracovaní žiadnu bolesť.

vlasyAko vlasy rastú


Ako vlasy a nechty rastú? Prečo v rôznych častiach tela rastú vlasy a nechty rôznou rýchlosťou? Prečo vlasy na hlave rastú rýchlejšie ako vlasy na tele? Rastú vlasy a nechty aj po smrti? Prečo sú vlasy na brade obyčajne dlhšie ako na inej časti tela? Prečo nechty na rukách rastú rýchlejšie ako nechty na nohách.

Vlas rastie približne 2 - 6 rokov. Potom sa jeho cibuľka posúva čoraz vyššie, až napokon vypadne. V tom istom fokule začne rásť nový. Pri zdravých vlasoch je vo fáze rastu 90 % vlasov a vo fáze vypadávania 10%. Cyklus mužov a žien sa od seba odlišuje: mužské hormóny majú sklon obdobie rastu skracovať. Čím má muž viac testosterónu, mužského pohlavného hormónu, tým rýchlejšie príde o vlasy. Na vlasy vplývajú aj iné faktory, napr. horúčka, tehotenstvo. Podobne starnutie – vitálny cyklus sa rokmi skracuje. Ak sme v mladosti nosili vlasy po pás, v starobe nám ako-tak zakryjú plecia a sú omnoho redšie. To je prirodzené. Ale ak sa fungujúci kolobeh rastu, pokoj a rovnováha organizmu naruší, vlasy začnú vypadávať vo zvýšenej miere. Ak ich nadmerne strácame kratšie ako pol roka, môže sa cyklus opäť dostať do normálneho rytmu. Horšie je, keď padanie vlasov prejde do chronického štádia. Vlasy najviac vypadávajú v lete a na jeseň. Keďže rast vlasov nie je nijako koordinovaný, denne ztratíme približne 50 - 100 z celkových 150 000 vlasových cibuliek.

Základnou stavebnou jednotkou nechtu je rovnako keratín. Necht sa skladá z troch častí: telo nechta, ktorého horná časť koreň nechta je pokrytá nechtovým valom. Pri koreni nechta je svetlejšia časť nechta - mesiačik obsahujúci vzduchové bublinky. Voľný okraj nechta smeruje vzdialene a prerastá koniec prsta. Nechty chránia končeky prstov, pomáhajú pri práci a ako protiplocha pri tlaku na brušká prstov pôsobia ako pomocné orgány hmatového zmyslu.

Dlžka nechtu je závislá na rastovej fáze nechtového lôžka. Kedže je aktivita nechtových lôžok na prtsvoch nôh odlišná od prstov rúk, rýchlosť ich rastu je tiež rozdielna. Ako sme už spomenuli, vlasy na hlave dokážu rásť 2 - 6 rokov, obočie a mihalnice rastú približne 10 týždňov a 9 mesiacov odpočívajú. Tvrdenie, že vlasy a nechty nám rastú aj po smrti, nie je pravdivé. Pravdou však je, že sa naša koža v dôsledku posmrtnej stuhlosti stiahne a to spôsobí optické predĺženie vlasov a chlpov na tele.

Zmeny na vlasoch a nechtoch

Prečo nám s pribúdajúcim vekom rednú vlasy? Prečo niektorí muži plešivejú a iní nie? Prečo nám vlasy šedivejú? Prečo s pribúdajúcim vekom nešedivejú vlasy zvieratám? Prečo nám zo strachu, úzkosti či chladu stoja vlasi „dupkom“? Existuje liečba plešatosti? Začína šedivenie vlasu od korienka alebo od končeka?

nechty na rukeS pribúdajúcimi rokmi začínajú naše vlasové bunky strácať silu. Vlasy tak začínajú belieť pre nedostatok pigmentu z melatocytových buniek. Niektoré z nich môžu totiž odumrieť ešte pred vypadnutím vlasovej cibuľky a tak vlasy, ktoré z takto „osiroteného“ korienka vyrastú, strácajú svoje pôvodné sfarbenie. Inou príčinou šedivenia môže byť vytvorenie „vzduchových bubliniek“ v štruktúre vlasu kvôli zlej strave alebo psychickým podnetom (žiaľ, starosti). Podrobnosti týchto procesov však nepoznáme. Príbehy o ľuďoch, ktorí zošediveli z večera na ráno sa môžu zakladať na prudkej strate pigmentu vlasov, keďže šedivenie vlasov sa začína vždy od korienka.

Rovnako nie je pravdivé tvrdenie, že chlpy zvierat nepodliehajú času. Chlpy všetkých cicavcov času podliehajú, aj keď v rôznom rosahu a intenzite. Vlasový korienok vyrastá z pokožky pod určitým uhlom. Tento sa obyčajne zostrí vo chvíli, keď psychologický podnet, chlad alebo blízkosť elekrického napätia spôsobí kontrakciu svalového vlákna najbližšie ku korienku vlasu.

Ako všetci vieme, plešatosť je predovšetkým mužským trápením. Týka sa približne 40 % mužskej populácie a začína celkom nenápadne vypadávaním “kútov” a v extrémnych prípadoch sa končí zbytkami vlasov po bokoch hlavy a na temene (takzvaný “Hypokratov veniec”). Plešatosť je často otázkou dedičnosti. Vo všeobecnosti exstujú 2 hlavné príčiny plešatosti: úplná strata vlasových korienkov a dočasná plešatosť spôsobená porušením vlasových korienkov v dôsledku zmeny hormonálnej hradiny v krvnom riečišti. K ďalším príčinám trvalej plešatosti patria ochorenia pokožky s následným zjazvením po vysokých horúčkach, ožarovaní alebo chemoterapii.

Existujú dva spôsoby liečby mužskej plešatosti: Prvou je implantovanie vlasov z miest, kde je ich veľa na lysinu. Ďalšou možnosťou je aplikácia rôznych roztokov, ktoré zastavujú vypadávanie vlasov, prípadne podporujú oživenie vlasových korienkov.

spracoval: M. P.

Všetečné otázky o vlasoch a nechtoch - I. časť