Ako načúvať svojím deťom


poradna - výchova




Výchova dieťaťa to nie sú len ostré slová, ktoré často viac ublížia ako pomôžu, alebo slovné súboje typu „kto z koho“. Hlavnou motiváciou výchovy by nikdy nemal byť hnev. Výchova znamená naučiť deti predchádzať problémom a na ceste k dospelosti učiť samostatnosti a zodpovednému správaniu.
  1. predskolsky vek_01Vopred si určte čas vyhradený na rozhovor so svojími deťmi a poctivo ho dodržujte aj vtedy, keď nato práve nemáte náladu.
  2. S deťmi sa rozprávajte vždy. Nielen vtedy, keď sú spokojné a šťastné ale aj vtedy, keď domŕzajú. Deje sa tak možno práve preto, že sa snažia získať vašu pozornosť a chcú, aby ste sa im venovali.
  3. Povzbudzujte svoje deti, aby s vami zdieľali nielen svoje radosti, ale aj ťažkosti a nepríjemné pocity, akými sú zlosť alebo závisť. Je lepšie, ak týmto pocitom dajú voľný priechod v rozhovore s vami, než aby pre deti boli zdrojom vnútorného napätia.
  4. Dobre si zapamätajte všetko, čo vám vaše deti povedali a podľa toho im raďte a povzbudzujte rovnako, ako lekár využíva informácie od svojho pacienta na výber vhodnej liečebnej procedúry.
  5. Mimoriadne pozorne načúvajte svojmu dieťaťu vo chvíli, keď je neposlušné a hnevá vás. Svojím vzdorom vám chce niečo dôležité povedať, možno práve prežíva ťažkú situáciu, s ktorou si nevie poradiť.
  6. Usilujte sa čo najlepšie poznať postoje a pocity svojho dieťaťa, potrebujete vedieť čo si myslí, čo ho baví, aké má predstavy.
  7. V prípade, že máte viac detí, snažte sa každému z nich venovať rovnaké množstvo pozornosti, nikoho neuprednostňujte.
  8. Rešpektujte súkromie svojich detí. Potrebujete ho rovnako ako vaše deti, ale keď za vami vaše dieťa príde s nejakou prosbou, všetko ostatné musí ísť bokom.
  9. Pozorne počúvajte svoje dieťa aj vtedy, keď sa vám zdá, že hovorí o úplných hlúpostiach. Vaše dieťa to možno takto nevidí, možno chce s vami hovoriť práve preto, aby posilnilo vzájomnú dôveru.
  10. Hovorte so svojím dieťaťom čisto a pravdivo. Neklamte mu, nesľubujte, čo nedokážete splniť. Keď sa niečo nedarí, tak ako by si to dieťa predstavovalo, snažte sa mu vysvetliť, prečo to tak je. Ak sa dieťa na niečo opýta a vy nepoznáte odpoveď na jeho otázku, nebojte sa to priznať (hoci by ste to nemali robiť príliš často).

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.