Čo je to horúčka?


zdravie




Každému človeku teplota z času na čas kolíše. Výška telesnej teploty každého jednotlivca je závislá na jeho veku, druhu aktivity, zdravotnom stave, časti dňa (ráno býva nižšia ako večer) a svoje urobí aj to ako chodíme oblečení. Väčšina detských lekárov považuje za horúčku telesnú teplotu nad 37,5 °C.
Dieta a lekarkaHorúčka sa väčšinou objaví vo chvíli, keď telo bojuje s infekciou. Keď je dieťa vystavené pôsobeniu vírusov, alebo baktérii, môže to skončiť horúčkou, ktorej najčastejším zdrojom sú: problémy s trávením, prechladnutie, alebo zápal stredného ucha.

Vo väčšine prípadov horúčka sama nie je považovaná za ochorenie, je iba jeho príznakom. Horúčka v drvivej väčšine prípadov pomáha detskému telu posilňovať imunitný systém a je dôkazom toho, že funguje správne.

Aj keď často stačí len priložiť dieťaťu ruku na čelo, aby ste zistili, že dieťa má horúčku, teplomer dovoľuje spresniť váš odhad. Vo všeobecnosti platí, že akonáhle telesná teplota dieťaťa stupne nad 38 °C, mali by ste neodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Ortuťové teplomery sa už v súčastnosti na meranie telesnej teploty detí nepoužívajú. Nahradzujú ich elektrické alebo digitálne teplomery.

Na detskom telíčku rozpoznávame štyri miesta, na ktorých môžete teplotu spoľahlivo odmerať:

Konečník

Tento druh merania sa odporúča pre deti mladšie ako 3 roky. Pred použitím naneste vrstvy lekárenského gélu a zasuňte teplomer do konečníka dieťaťa na 0,5 – 1 cm. Pridržte ho tam, až kým nezačujete pípnutie.

Ústa

Tento spôsob odmerania teploty je určite príjemnejší ako predchádzajúci. Môžete ho aplikovať už na deti od 4-roch rokov. Stačí sterilizovať teplomer a podržať ho dieťaťu pod jazykom až do zaznenia signálu.

Teplomer-uchoUcho

Membránový teplomer, ktorý umožnuje zmerať dieťaťu teplotu cez ucho je vhodný pre deti už od 12-tich mesiacov. Táto metóda je zo všetkých uvedených spôsobov najrýchlejšia. Stačí priložiť teplomer do ušného kanálika dieťaťa a stlačiť gombík. Má však jednu nevýhodu. Nameraná hodnota môže byť skreslená v prípade, že má dieťa nadbytok ušného mazu.

Podpazušie

Aj keď meranie telesnej teploty z podpazušia nie je príliš presné, môžete ho použiť už pri deťoch od 3 mesiacov. Pri tomto spôsobe merania teploty držíme paže dieťaťa zovreté na hrudi až do zaznenia signálu.

Vo všeobecnosti nie každú detskú horúčku je potrebné hneď liečiť. Pokiaľ dieťa normálne je a dobre spí, je dobré dať horúčke prirodzený priebeh s dostatočným prísunom tekutín. Ale ak je dieťa v očividnej nepohode, neje a často sa budí a máva horúčkové záchvaty, mali by ste sa pokúsiť horúčku znížiť. Môžete to dosiahnuť jedným z nasledujúcich spôsobov:

Tabletky na báze Paracetamolu a Ibuprofenumu sú bezpečným a učinným prostriedkom proti detskej horúčke pre deti od 6-tich mesiacov veku, ale tento druh tabletiek by nemal byť podávaný dieťatu v prípade, že je dehydrované alebo vracalo. Deťom sa nesmie podávať acilpirín. Mohol by vyvolať Raylov syndróm. Pri podávaní liekov deťom všeobecne platí, že je treba starostlivo dodržiavať dávkovanie uvedené na príbalovom letáku. Dávka lieku sa určuje skôr v závislosti od váhy dieťaťa a stupňa horúčky, než od veku. Pri deťoch mladších ako dva roky, nechajte radšej liekovú liečbu v rukách lekára.

Oplachovanie dieťaťa vo vaničke vlažnou vodou, je ďalšou možnosťou ako horúčku znížiť. Pri tejto metóde napusťte vaničku do výšky 2 cm vlažnou vodou a dieťa jemne ovlažujte žinkou, alebo špongiou. Vyparovanie vody by malo do 30 - 45 minút horúčku znížit.

Lekára neodkladne vyhľadajte v prípade, že dieťaťu mladšiemu ako 3 mesiace stúpne teplota nad 37,5 °C. Pokiaľ má dieťa vo veku 3 - 6 mesiacov telesnú teplotu nad 37,5 °C a vyššiu dlhšie ako 24 hodín, prejavia sa halucinácie, bolesti v podbrušku, bolesti hrdla, vyrážka, alebo časté vracanie, treba zavolať lekára.

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.