Ešte skôr, ako sa dieťa naučí rozoznať zmysel počutých slov, vníma ich citové zafarbenie (láskavé, úzkostné alebo rozhnevané). Od 4. mesiaca veku dieťa dokáže rozpoznať svoje meno a od 8. do 12. mesiaca rozumie jednoduchým príkazom a zákazom. Čím je dieťa staršie, tým viac spoznáva podrobnosti počutej reči.
Už jedenapolročné dieťa sa dokáže koncentrovať na reč, ktorá pre neho začína byť prostriedkom na vyjadrovanie myšlienok, ktoré chcelo svojmu okoliu oznámiť už ako nemluvňa, ale nevedelo ako. Reč sa pre neho stáva dlho hľadaným zlatým kľúčom k tajomnej komnate dorozumievania sa s okolitým svetom. Rozvoju reči napomáha pamäť, v ktorej sa ukladajú predstavy a pojmy o veciach, s ktorými sa dieťa stretlo, alebo na ktoré myslí. Sluchom si dieťa zlepšuje výslovnosť nových slov.
12 - 18 mesiacov
Vaše batoľa toho zatiaľ veľa nenahovorí, ale je „samé ucho“ a dychtivo vstrebáva všetky zvukové podnety zo svojho okolia. Keď pomenujete nejaký predmet v domácnosti (stoličku, loptu) dokáže, že vie o čom je reč tým, že sa na tento predmet pozrie alebo naňho ukáže. Veľa detí si obľúbi pomenovanie zvieratiek spoločne so zvukmi, ktoré vydávajú. Rovnako je pre dieťa zábavné spoznávanie častí vlastného tela a ich rozlišovanie na moje a tvoje.
Do 18. mesiacov veku batoľa dokáže obyčajne používať 5 slov, ale rozumie až 50-tim. V tomto období už dieťa začína chápať aj jednoduché príkazy ako napríklad: „Pozbieraj kocky a ulož ich do krabice!”
19 - 24 mesiacov
V tomto období sa dieťa obyčajne naučí reagovať na jednoduché otázky typu: „Chceš mlieko?“ Jeho aktívna slovná zásoba vzrastie na 50 - 75 slov, rozumie už 200 slovám a dokáže sústredene počúvať, čo mu hovoria. Začína tvoriť jednoduché vety podstatným menom a slovesom.
Keď si s dieťaťom listujete obrázkovu knižku, veďte ho k tomu, aby v nej ukazovalo známe predmety. Často to dokáže aj bez toho, aby poznalo konkrétne slovo.
Dieťa tiež v tomto období začína rozumieť, že nie všetko, čo si samo praje, si prajete aj vy ako jeho rodič. To sa môže týkať hračiek, s ktorými sa vo voľných chvíľach hrávate, takže dieťa môže začať pociťovať vlastnícky vzťah k určitému typu hračky.
25 - 30 mesiacov
Medzi 2. - 3. rokom života má už dieťa celkom uspokojivú predstavu o tom, čo je to ľudská reč. Odborníci tvrdia, že dieťa už rozumie 200 - 300 slovám a každý deň sa jeho slovná zásoba rozrastie o 10 nových slov. Dieťa tiež dokáže reagovať na otázky typu: „Kto ťa ľúbi ?“ ukázaním na ocka alebo mamičku.
V čase svojich tretích narodenín sa už slovná zásoba vášho dieťaťa rozrastie na takmer 900 slov, z ktorých asi 300 aktívne používa, ale nejde iba o množstvo nových slov. Slovná zásoba dieťaťa sa rozširuje aj čo sa týka kvality. Začínajú pribúdať prídavné mená, slovesá a predložky, dieťa dokáže triediť hračky podľa farby.
Ak dieťa do 3 rokov neporozumie ani tomu najjednoduchšiemu príkazu, alebo v období 6 mesiacov nevykazuje pokrok v rozvíjaní rečových schopnosti, jeho rečový prejav je ťažko zrozumiteľný, je čas vyhľadať odbornú pomoc.
autor: M. P.
Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.