Ľaváctvo u detí


zaujímavosti




Staršia generácia našich čitateľov si určite spomenie na pomerne krutú snahu mnohých učiteľov „prerábať“ ľavákov na pravákov. V minulosti sa totiž ľaváctvo u detí považovalo za príčinu lenivosti. V Československu bolo toto „reformné úsilie“ úradne ukončené v roku 1967. Moderná spoločnosť našťastie „sinistralitu“ (ako sa tento jav odborne nazýva) úplne akceptuje a predmety dennej potreby bežne prispôsobuje potrebám ľavákov.
lavak_tsp87767161Ešte donedávna sa za fyziologickú príčinu ľaváctva považovalo patologické poškodenie mozgu počas vnútromaternicového vývinu, alebo pri pôrode. Táto teoretická úvaha sa opierala o prevahu epileptických a schizofrenických pacientov, ktorých bolo medzi ľavákmi štatisticky vždy viac ako v „praváckej“ populácii.

Bábätka prichádzajú na svet s rovnakou zručnosťou v oboch rukách. Prevaha jednej z nich sa obyčajne prejavuje vo štvrtom roku života a jej dominantnosť sa definitívne ustáli o štyri roky neskôr.

Štúdie dokázali, že ľaváctvo môže mať u každého jednotlivca rôzny rozsah. Nájdu sa takí, čo síce píšu ľavou rukou, ale strihajú pravou. Iní používajú obe ruky rovnako zručne.

Definitívnu odpoveď na otázku prečo je približne 13 percent svetovej populácie ľavákmi v dohľadnej dobe asi nenájdeme. Vedcom sa však nedávno podarilo objaviť gén, ktorý by mohol tento fenomén aspoň čiastočne vysvetľovať. Fungovanie ľudského mozgu je neuveriteľne komplexný proces. Máme však po ruke aj zjednodušenú schému, ktorá nám pomôže pochopiť prevahu ľavej ruky. Ľudský mozog je prepojený, takže jeho pravá hemisféra kontroluje ľavú ruku a naopak ľavá hemisféra kontroluje pravú ruku. Dominantná ruka teda úzko súvisí s dominantnou mozgovou hemisférou. Pravá strana mozgu je centrom lineárnych činností (reč, jazyk, písanie, počítanie, logika či exaktné uvažovanie), ľavá je naopak centrom komplexného myslenia (hudobný sluch, umelecké vlohy, predvídavosť, citové prežívanie, prirodzený talent).

spracoval: M. P.